Wednesday 23 October 2019 | چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بازدید: 319

تغذیه نامناسب، کم‌تحرکی، مصرف سیگار و مصرف الکل چهار عامل خطر رفتاری

به گزارش طبنا(خبرگزای سلامت)، دکتر افشین استوار در مورد سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر گفت: این سند طرحی است که از سال ۹۵ در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب و توسط رئیس جمهور به نهادهای مرتبط با سلامت ابلاغ شد.  اصلی‌ترین وزارتخانه‌ها و نهادهای مرتبط با سلامت این سند را تایید و امضا کردند. مهم‌ترین هدف این سند، آن است که مرگ‌های زودرس را تا سال ۱۴۰۴ تا حدود ۲۵ درصد کاهش دهد. طبق تعریف ما مرگ‌های پیش‌از ۷۰ سال مرگ زودرس شناخته می‌شود.

وی افزود: در مجموع ۱۳ هدف در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تصویب شده است که در صورت تحقق این اهداف می‌توانیم شاهد کاهش آمار مرگ‌زودرس هم که یکی از اهداف اصلی این سند است، ‌ باشیم.

استوار چهار عامل شامل حکمرانی، اصلاح نظام سلامت، کاهش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر و تقویت نظام مراقبت را جزو رویکردهای اصلی این سند معرفی کرد و افزود: در مورد حکمرانی، تشکیل کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مهم‌ترین اقدام این زمینه است. این کمیته یک سازوکار بین بخشی با هدف نظارت بر فعالیت‌هایی است که برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر در نظر گرفته شده است. رئیس این کمیته شخص وزیر بهداشت است و تلاش می‌کند تا هماهنگی‌های بین‌بخشی را میان وزارت بهداشت، وزارت آموزش‌و پرورش، وزارت کار و جهاد کشاورزی و… به وجود آورد.

وی افزود: در حیطه اصلاح نظام سلامت یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده، برنامه ایراپن یا بسته خدمات اساسی است که رویکرد دوم ما در حوزه نظام سلامت است که در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی ادغام شده است. ایراپن یک بسته خدمت با رویکردی دارای سه بُعد و چهار وجه است که برای بیماری‌های قلبی _ عروقی، دیابت، سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن تنقسی در نظام مراقبت اولیه مداخلاتی در نظر گرفته است. خطرسنجی قلبی _ عروقی، غربالگری برای سه سرطان مهم شامل سرطان دهانه رحم، سرطان پستان و سرطان روده بزرگ نیز در قالب این طرح انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: تشخیص، مراقبت و درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن تنفسی، انسداد مزمن ریه و مراقبت ادغام یافته دو بیماری فشارخون و دیابت در برنامه خطرسنجی قلبی_عروقی در این برنامه گنجانده شده است. همچنین چهار بیماری اصلی به همراه چهار عامل خطر رفتاری شامل تغذیه نامناسب، کم‌تحرکی، مصرف سیگار و مصرف الکل در این برنامه درنظر گرفته شده است.

وی با برشماری چهار عامل خطر بیولوژیک نظیر چاقی، افزایش قندخون، افزایش کلسترول و فشارخون بالا ادامه داد: چهار بیماری، چهار عامل خطر رفتاری، چهار عامل خطر بیولوژیک در قالب برنامه ایراپن پوشش داده می‌شوند. البته کارهای دیگر نیز مانند به کارگیری کارشناسان تغذیه و سلامت روان در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی و ادغام مراقبت‌هایی در ای. زمینه از مهم‌ترین مداخلات در نظام سلامت هستند.

استوار با بیان اینکه این طرح در چهار شهر پایلوت شده است و در آینده به کل کشور توسعه پیدا خواهد کرد، گفت: البته برخی خدمات نیز مثل خطرسنجی بیماری قلبی _ عروقی به کل کشور انتقال یافته است و سایر برنامه‌ها به صورت مرحله‌بندی شده گسترش می‌یابند. این طرح‌ها امسال برای ۵۰ هزار نفر از هر دانشگاه اجرا می‌شوند و در صورت موفقیت طرح، در کل کشور اجرا خواهد شد. گسترش فاز بندی شده برنامه در دست اقدام است. همچنین غربالگری سرطان و مراقبت و درمان بیماری مزمن تنفسی به شکل طبقه بندی شده در کشور در حال توسعه است.

وی درخصوص دستاوردهای برنامه ایراپن گفت: نتایج در حال حاضر هم قابل مشاهده است، اما باید در نظر گرفت برنامه‌های بهداشتی در کشور جزو برنامه‌های طولانی مدت و زمان‌بر هستند و برای مشاهده اثربخشی اساسی باید تا سال ۱۴۰۴ منتظر بود تا نتایج مطلوب‌تری حاصل شود.(ایسنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of