Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۴
بازدید: 1035

تعرفه های پرستاری در منزل کارشناسی شده نیست/ دلایلی که سبب رشد مراکز غیر مجاز ارائه خدمات پرستاری می شود

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به دلایلی که سبب رشد مراکز غیر مجاز ارائه خدمات پرستاری می شود، گفت: تعرفه های پرستاری در منزل که اخیرا اعلام شده کارشناسی شده نیست.

 

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با تعرفه های پرستاری اظهار داشت: نظام پرستاری جزء گروه هایی بوده که بیشترین خدمات بهداشتی و درمانی ۲۴ ساعته را به مردم ارائه می دهد اما متاسفانه خدمات آنها در بیمارستان ها با توجه به اینکه جزء قانون مجلس بوده هنوز مشخص و تصویب نشده است.

 

وی افزود: حدود ۱۰ سال است که از تصویب قانون تعرفه گذاری گذشته است اما علیرغم پیگیری های مکرر نظام پرستاری در دولت های گذشته، دولت یازدهم و جزء قانون مجلس بودن آن هنوز این قانون عملیاتی و تصویب نشده است.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در خصوص تعرفه های اعلام شده پرستاری در منزل عنوان کرد: در کشورهایی همچون آمریکا و اروپا حدود ۶۰ سال پیش مردم نیاز به خدمات پرستاری در منزل را مد نظرداشته و با توجه به اینکه محوریت سلامت مردم این کشور مورد نظر مسئولان بود این مسئله رفع شد.

 

وی عنوان کرد: اما در کشور ما از حدود دهه ۷۰ دریافت خدمات پرستاری در منزل انجام می گرفته که تعداد زیادی از این مراکز غیر مجاز در این زمینه مشغول به کار بودند همچنین و بخشی از آنها اصلا از کادر پرستاری نبوده که ارائه خدمات پرستاری و پزشکی را در منزل به مردم ارائه می دادند.

 

شریفی مقدم اضافه کرد: تعرفه هایی در سال ۸۰ برای مراکز پرستاری ابلاغ شد اما به دلیل موافق نبودن وزارت بهداشت با ایجاد مراکز توسط پرستاران و با توجه به اینکه بیشتر از ۱۰۰۰مرکز اقدام به گرفتن مجوز کرده بودند سبب شده که حمایت نشوند.

 

وی اضافه کرد: در سال ۹۴ آیینه نامه مراکز مشاوره پرستاری دوباره توسط وزارت بهداشت به دانشگاه ها ابلاغ شد و در روز پرستار سال ۹۴ حدود ۴۰ خدمت را به شورای عالی بیمه ارجاع دادند البته سازمان نظام پرستاری در راستای این تصمیم جلساتی با شورای عالی بیمه داشت چرا که این ۴۰ خدمت واگذاری شده کارشناسی نشده و ایرادهای اساسی داشت.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری خاطر نشان کرد: خدمات پرستاری اعلام شده در منزل به هیچ عنوان کارشناسی شده نیست و با توجه به دلایل آورده شده هزینه تمام شده یک پرستار در بخش دولتی ساعتی ۵۰ هزار تومان است اما پرستاری که در منزل بخواهد ارائه خدمت دهد بدون بیمه، مرخصی و دیگر مشکلات سبب شده که تمایل به ارائه خدمت به طور مثال برای تزریق ۹ هزارتومانی را نداشته باشد.

 

وی افزود: در صورتی که ارائه خدمات به بیماران در منزل توسط پرستاران دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باشد باید تعرفه های متفاوتی در نظر گرفته می شد  همچنین ارائه این خدمات در تهران و کلان شهرها نسبت به شهرستان ها باید بیشتر باشد.

 

شریفی مقدم تصریح کرد: اگر پرستاری  در تهران بخواهد به ارائه این خدمات بپردازد باید هزینه های حمل و نقل و.. را در نظر گرفته باشد اما در این طرح این مسائل دیده نشده و سبب شده که پرستاران راغب به ارائه این خدمات در منزل نباشند چرا که تعرفه تعیین شده مناسب با وقت و هزینه ایاب و ذهاب و … یک پرستار نیست.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری افزود: ارائه خدمات مشاوره ای پرستاران نیز نادیده گرفته شده و در درمان موردی نیز بحث هزینه و زمانی را که پرستار باید برای ارائه خدمات در منزل صرف کند در نظر گرفته نشده و قابل قبول برای او نبوده بنابراین پرستار راغب بوده که در بیمارستان دولتی ارائه خدمات دهد.

 

وی گفت: بیماران بدحال نیز در این اعلام تعرفه ای در نظر گرفته نشده همچنین باید توجه داشت که ارائه خدمات به این بیماران باید توسط یک کارشناس ارشد یا پرستاری باشد که در بخش ای سی یو ۵ سال سابقه داشته باشد تا بتواند به بیماری که تمام کارهای او وابسته به پرستار بوده ارائه خدمات دهد.

 

شریفی مقدم گفت: ارائه خدماتی که توسط کمک بهیار باید انجام شود نیز در این طرح به طور صحیح در نظر گرفته نشده است همچنین تعیین خدمات بدون بحث کارشناسی غیر اصولی بوده است.

 

قائم مقام سازمان نظام پرستاری افزود: با توجه به تعیین خدمات پرستاری غیر کارشناسانه در منزل و به صرفه نبودن ارائه این خدمات توسط پرستاران سبب شده تا با این اقدام وزارت بهداشت مراکز غیر مجاز رشد کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: همچنین مناسب نبودن تعرفه های پرستاری در منزل سبب شده تا اگر بیماری بعد از مرخص شده از بیمارستان نیازمند دریافت خدمات پرستاری باشد به دلیل به صرفه  نبودن آن برای پرستاران و نداشتن بیمه،کارانه و … بیماران نتواند از خدمات آنها بهره مند شود و موجب شده تا بیمار مشکلات بسیاری پس از مرخص شدن نیز داشته باشد.

 

شریفی مقدم در پایان گفت: مسئله مورد توجه این بوده که تعرفه های تعیین شده پرستاران در منزل تحت پوشش بیمه نیز نیست و در کلان شهرها به دلیل قیمت پایین این تعرفه ها امکان ارائه خدمات به دلیل به صرفه نبودن وقت، هزینه ایاب و ذهاب و کمبود پرستار در بیمارستان ها نیست و سبب شده که آنها راغب به ارائه خدمات در منزل نباشند و این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of