شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳
بازدید: 166

تعرفه‌ای برای ارائه خدمات سمعک وجود ندارد

به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکترعلی قهرمانی با بیان این مطلب افزود: نوزادان که دچار ناشنوایی یا کم‌شنوایی هستند در زبان نیز مشکل دارند و پس از آن در مدرسه و آموزش، تحصیل و پیدا کردن شغل نیز دچار مشکل شده چراکه مطالعات جهانی نیز نشان می‌دهد درآمد افرادی که مشکل شنوایی دارند حداقل ۳۰ درصد پایین‌تر از سایر افراد خواهد بود.

وی با بیان اینکه آمار افت شنوایی در نوزادان بالاتر از تمام نقص‌های مادرزادی است، افزود: شناسایی این مشکل پیچیده است چراکه گوش پیچیده‌ترین ناحیه در بدن محسوب می‌شود.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی مدعیان اجرای پروژه شنوایی سنجی هستند، عنوان کرد: در حال حاضر فقط اسمی به عنوان طرح غربالگری شنوایی نوزادان مطرح می‌شود.

قهرمانی یادآور شد: در سال ۲۰۰۸ سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ۳۸۰ میلیون از جمعیت جهان دچار ضایعات حسی هستند همچنین در جامعه ما به دنبال جنگ ۸ ساله و صنعتی شدن می‌توان ضایعات حسی مختلفی را بررسی کرد.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما قیمت گذاری‌های غیرمتعارفی است که برخی سازمان‌ها انجام می‌دهند، افزود: وقتی سمعک گذاشته می‌شود باید جلسات متعددی برگزار شود تا بیمار بتواند از آن استفاده کند.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی ایران ادامه داد: اگر سمعک گذاشته شود اما خدمات آن به درستی ارائه نشود، بیمار مجبور است کاشت حلزون انجام دهد. اما در کشور ما هیچ تعرفه‌ای برای ارائه خدمات سمعک  در نظر گرفته نشده و این مسئله هزینه‌های زیادی را بر دوش خانواده‌ها می‌گذارد.

قهرمانی اضافه کرد:  آمار ناشنوایی نوزادان در مراکز استان‌ها بین ۳ تا ۵ در هزار تولد است. در مورد نوزادانی که به NICU می‌روند این آمار حدود ۶ درصد است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of