Sunday 15 December 2019 | یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
بازدید: 254

تصمیم دیرهنگام برای تنظیم بازار میوه شب عید

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، امسال دولت چند ماه دیرتر از زمان مقرر، به فکر تنظیم بازار میوه شب عید افتاده و همین امر، کار را برای دولتمردان دشوار می‌کند. چند روز قبل، حسین شیرزاد، رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جلسه تنظیم بازار میوه شب عید، از برنامه‌ریزی برای ذخیره‌سازی ٧٠ هزارتن میوه برای تنظیم بازار شب عید ٩٨ خبر داد و اعلام کرد: ٣٠ هزار تن سیب درختی و ۴٠ هزارتن پرتقال برای عید ٩٨ ذخیره‌سازی می‌شود؛ همچنین ٢٠ درصد پرتقال و ٢٠ درصد سیب درختی نیز میزان ذخایر احتیاطی است.

در این میان در حالی که برخی عنوان می‌کنند به دلیل کاهش تولید سیب درختی در سال جاری، برای تنظیم بازار شب عید باید واردات این محصول به عنوان یک گزینه مدنظر باشد، یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان ذخیره‌سازی سیب به مقداری است که ٣٠ هزار تن شب عید را تامین می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه نگاه حمایتی دولت باید تقویت شود، افزود: کالاهایی هستند که واردات آنها نیاز به ارز دارد و ما نباید ارز را صرف واردات سیب درختی کنیم؛ بلکه می‌توانیم در بحث صادرات اقداماتی انجام دهیم؛ به عنوان مثال بحث صادرات سیب در برابر واردات موز را فعلا متوقف کنیم.

با این حال فعالان بخش خصوصی معتقدند صادرات محصولات در هیچ زمانی و به هر دلیلی نباید محدود شود چراکه به بازارهای صادراتی، هزینه زیادی تحمیل می‌کند و بهترین راهکار تنظیم بازار در حال حاضر، عدم ورود دولت به این حوزه است، در همین زمینه سیدرضا نورانی اظهار کرد: تجربه سالیان گذشته نشان می‌دهد خرید و ذخیره‌سازی میوه شب عید، جز اینکه هزینه اضافی برای دولت داشته باشد، نتیجه دیگری ندارد و سودی به مصرف کنندگان نمی‌رساند.

وی اضافه کرد: ما قبلا پیشنهاد داده بودیم اگر قرار است ذخیره سازی انجام شود، این کار باید از سوی تشکل‌های تولیدی، صادراتی و یا شرکت تعاونی زنجیره سیب ایران در زمان پیک تولید انجام شود تا حمایت مستقیم از تولیدکنندگان شود که چنین اتفاقی رخ نداد.

وی درباره اینکه آیا عدم حضور دولت، منجر به نابسامانی بازار میوه در ایام عید نخواهد شد؟، گفت: خیر، چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و شاید رانت‌هایی در  این زمینه ایجاد شود. دولت باید اقدامات نظارتی خود را قوی‌تر انجام دهد و بر عرضه میوه از میادین عمده فروشی تا خرده فروشی‌ها، نظارت کامل داشته باشد.  (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of