Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
بازدید: 322

تشنج در کودکان و نوزادان بیشتر اتفاق میفتد

دکتر فرزاد اشرافی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) با اشاره به علائم تشنج در کودکان و نوزادان افزود: در این دسته از افراد به‌ویژه در دوره نوزادی تشنج شیوع بیشتری دارد و البته در نوجوانان و افراد بالغ نیز این اتفاق می‌افتد و شدت آن هم بسته به میزان عامل زمینه‌ای متفاوت خواهد بود.

وی اظهار کرد: علائمی‌که در نوزادان و بچه‌های زیر یک ماه و کودکان کمتر از چهار سال دیده می‌شود می‌تواند به صورت خیره شدن، لرزش در دست و پا، سفت شدن بدن، بی‌اختیاری شدید در ادرار و مدفوع، حرکات سریع چشم، پایین افتادن ناگهانی سر یا تهوع و استفراغ یا اختلال در صحبت کردن باشد. این علائم در بزرگسالان به دلیل محل درگیری مغز می‌تواند تفاوت پیدا کند.

اشرافی در پاسخ به اینکه حواس پرتی یکباره و خیره شدن چند دقیقه‌ای به یک نقطه هم نشانه‌ای از تشنج است؛ تصریح کرد: ما یک فرم تشنج بزرگ یا وسیع و یک فرم تشنج موضعی یا کوچک داریم، برخی از تشنج‌ها هم مربوط به مشکلات گیجگاهی است که می‌تواند به صورت مات‌زدگی و خیرگی خودش را نشان دهد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: این حال می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد که فرد نسبت به آن حادثه هوشیاری ندارد و فراموشی پیدا می‌کند، احساس ناخوشایند در ناحیه شکم، رنگ پردیگی بیمار یا حتی اینکه بیمار احساس کند بوی بدی به مشامش می‌رسد، این علائم مربوط به تشنج لوب گیجگاهی است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of