شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
بازدید: 169

تسریع روند پیری در بازماندگان سرطان

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، یافته‌های تحقیقات محققان کلینیک مایو آمریکا نشان می‌دهد بازماندگان سرطان در مقایسه با افراد بدون ابتلا به سرطان سریع‌تر پیر می‌شوند و احتمالا با مشکلات بلندمدت سلامت ناشی از افزایش سن روبه‌رو می‌شوند در حالی که هنوز نسبتاً جوان هستند.

این بیماری‌ها می‌تواند شامل اختلالات هورمونی و غده‌ای، مشکلات قلبی، شکنندگی استخوان‌ها، زخم ریه و سرطان‌های جدید باشد. همچنین بازماندگان سرطان با افزایش سن، ضعیف‌تر می‌شوند.

به گفته این محققان، نرخ امید به زندگی در بازماندگان سرطان از دوره کودکی در مقایسه با جمعیت عمومی ۳۰ درصد کمتر است و این افراد سه تا ۶ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دوم هستند.

دکتر شاهرخ‌هاشمی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: با افزایش شمار بازماندگان سرطان، جامعه پزشکی باید توجه بیشتری به حفظ سلامت این افراد داشته باشد.

وی در ادامه می‌افزاید: ما در حال بررسی شدت بروز این عوارض و مشکلات در بین بازماندگان سرطان هستیم.

در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون بازمانده سرطان در سراسر جهان وجود دارد اما محققان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۹ میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان تشخیص داده خواهد شد.

به گفته‌ هاشمی، شیمی درمانی شدید و پرتودرمانی موجب نابودی سلول‌های سرطانی می‌شود اما در عین حال بافت‌های سالم عادی هم اسیب می‌بینند. این نوع درمان‌ها به روند طبیعی بدن آسیب می‌رساند.

سایر داروهای مورداستفاده در درمان سرطان هم در تسریع افزایش سن نقش دارند. این داروها می‌توانند شامل استروئیدها، هورمون درمانی و درمان‌های هدفمند سرطان باشند.

هاشمی توصیه می‌کند بازماندگان سرطان می‌توانند با داشتن سبک زندگی سالم‌تر نظیر ترک سیگار، ترک مصرف الکل، تغذیه درست و ورزش منظم به خودشان کمک کنند. (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of