Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
بازدید: 282

تست جدید خون برای تشخیص بیماری کبدی کودکان

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال اکسپرس، محققان انجمن اروپایی پزشکی گوارشی و هپاتولوژی (پزشکی کبد) و تغذیه می‌گویند با استفاده از تست جدید خون می‌توان بیماری کبد چرب غیرالکلی در کودکان را بدون استفاده از بافت‌برداری کبد، انجام داد.

در حال حاضر اگر پزشکان متوجه التهاب یا زخم در کبد کودکان شوند، انجام بافت‌برداری از کبد را توصیه می‌کنند که این کار معمولا آزاردهنده است.

محققان در بررسی بافت کبد ۶۷ کودک مبتلا به کبد چرب غیرالکلی دریافتند، در خون این کودکان انواع متفاوتی چربی وجود دارد که علامت ابتلا به کبد چرب است. وجود این چربی‌ها به تشخیص التهاب و زخم کبد- که با نام‌های استئاتوهپاتیت غیرالکلی و فیبروز هم شناخته می‌شوند- کمک می‌کند.

تقریبا از هر ۱۰ کودک، ۱ نفر به بیماری کبد چرب غیرالکلی مبتلاست و این بیماری رایج‌ترین نوع بیماری‌های کبدی و پیشرونده است و می‌تواند کودک را به سیروز (از کار افتادن کبد) و سرطان کبد، مبتلا کند. در ضمن علت این بیماری چندان شناخته شده نیست و فعلا در آزمایش‌های بالینی، درمان یا داروی مناسبی برای کودکان وجود ندارد.

در حال حاضر، بافت‌برداری کبد و بررسی آن، دقیق‌ترین روش تشخیص کبد چرب غیرالکلی است و فقط هنگام تشخیص التهاب یا زخم کبد استفاده می‌شود. اما این روش، تهاجمی، سخت و پرهزینه است و ممکن است کمی خطرناک باشد. بنابراین ابداع این نوع تست خون می‌تواند به صورت غیرتهاجمی، این بیماری کبدی را تشخیص دهد که برای کودکان، والدین و متخصصان سلامت اتفاق بسیار خوبی است.

این تست جدید خون به وسیله تیم ۱۱ نفره‌ای از محققان ۶ کشور اروپایی ابداع شده و آزمایش‌های اولیه خود را با موفقیت گذرانده است.

به گزارش طبنا، محققان اروپایی امیدوارند، در آینده‌ای نه چندان دور، آزمایش‌‌ تشخیص کبد چرب غیرالکلی را بدون درد و هزینه و با تشخیص بدون خطا انجام دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of