Saturday 29 February 2020 | شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
بازدید: 522

تحول کارآمد نظام پزشکی بدون جناح‌گیری سیاسی/ سازمانی که نیازمند اقدام به‌روز است

سمانه نجارزادگان؛ طبنا (خبرگزاری سلامت)، ایرج فاضل شخصیت کاریزماتیک جامعه پزشکی محسوب می‌شود. او جزو جراحانی بود که در دوران طبابت خود حضرت امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و بعضی از روسای جمهور را تحت عمل جراحی قرار داد و به عبارتی در جامعه پزشکی نام و آوازه‌ای در خور توجه دارد. اما سوال این است که آیا یک پزشک متبحر می‌تواند در زمینه پست سازمانی هم موفق باشد و اینکه در دوران ریاست یکی دو ساله خود در نظام پزشکی چقدر کارآمد و فعال بوده است؟

به نظر می‌آید از دکتر فاضل در انتخابات نظام پزشکی به منظور رای‌آوری و تحریک جامعه پزشکان درانتخابات بهره‌برداری شده است؛ به این معنا که دکتر فاضل وارد انتخابات می‌شود و به نوعی خود را فدا می‌کند. از آنجا که شرکت جامعه پزشکی در انتخابات نظام پزشکی هر از گاهی نیازمند حساس‌ کردن و به صحنه آوردن و به عبارتی یک تلنگر برای سایرین است، ورود فاضل موجب شد تا جامعه پزشکی مشارکت خوبی در انتخابات این سازمان داشته باشد و خود فاضل هم رای بالایی بیاورد.

نظام پزشکی برای رفع مشکلاتش نیازمند روی کار آمدن شخصی کارآمدتر و مسلط به امور سازمان و جامعه پزشکی است

سازمان نظام پزشکی با معضلات و مشکلات زیادی در زمینه‌های مختلف همچون امور مالیاتی، عوارض مرتبط با شهر و شهرداری و حتی مسائل داخلی سازمانی و بعضا امور مربوط به وزارت بهداشت به ویژه موضوع تعیین تعرفه‌ها مواجه است و برای رفع آنها نیازمند روی کارآمدن شخصی کاملا فعال، مسلط و وقت‌گذار برای حل این امور است.

روی کار آمدن دکتر ایرج فاضل به عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی سبب شد تا اشخاصی همچون دکتر مسعود کنزی و دیگر مدیران در سازمان نظام پزشکی حضور یابند که  جزو بازنشستگانی محسوب می‌شود که تسلط چندانی بر اداره امور نظام پزشکی ندارند و در مدت روی کار آمدن رئیس سازمان کار جدی و قابل توجهی انجام ندادند.

رئیسی که کاش رئیس نمی‌شد

به گفته صاحبنظران عضو سازمان نظام پزشکی بهتر بود که دکتر فاضل ریاست این سازمان را برعهده نمی‌گرفت و به عنوان ریاست شورای عالی وارد این صحنه می‌شد. وی با مقبولیتی  که در اختیار دارد، می‌توانست در سیاستگذاری‌های سازمان موثرتر واقع شود. ولی تیمی که دکتر فاضل با خود به روی کار آورد به موضوعات نظام پزشکی مسلط نبود و در عزل و نصب‌های معاونت‌های سازمان هم  توفیق چندانی به دست نیاورد و به عبارتی ناموفق بود. این در حالی است که معاونانی که برای نظام پزشکی انتخاب می‌شوند باید تمام وقت، مسلط به امور و به عبارتی کمک کننده جدی به رئیس سازمان باشند چراکه رئیس به تنهایی نمی‌تواند اداره کل این امور را به سرانجام برساند.

مشکلات معاونت‌های سازمان

شنیده‌ها حاکی بر این است  که مدتی است سازمان نظام پزشکی تصمیم دارد جابه‌جایی‌های را در یک یا دو معاونت‌ خود از جمله فنی و پشتیبانی اعمال کند که این امر تاکنون محقق نشده و تاخیر در این کار موجب لطمه به سیستم اداری سازمان نظام پزشکی و تزلزل و عدم کارآمدی سیستم مدیریتی می‌شود. از طرفی در ابتدای ریاست فاضل، انحلال معاونت حقوقی و پارلمانی این سازمان صورت گرفت که شورای عالی نظام پزشکی هم این انحلال را رد کرد و با وجودی که معاونت حقوقی و پارلمانی از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و پیگیری امور حقوقی، قوانین و برقراری ارتباط مقتضی با  مجلس و نمایندگان و به‌خصوص کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را را برعهده داشت، متاسفانه این جایگاه را منحل کردند و تاکنون بلاتصدی است. در صورتی که همه مطلع هستند شورای عالی این انحلال را رد کرده است اما مهم آن است که تا الان نیز شورای عالی نظام پزشکی و ریاست سازمان برای تصدی این جایگاه اقدامی انجام نداده است.

همچنین چرا تا به حال فردی به دنبال اصلاح قانون سازمان نظام پزشکی نبوده است؟ با این حال همه اطلاع داشتند که این قانون نیازمند اصلاح است. بنابراین سازمان در رفع کدام موضوع و مشکلات سازمان تا به حال توانسته گام‌های موثری را بردارد؟

از آنجا که پیگیری عوارض شهری و شهرداری و بحث‌هایی همچون عوارض شغلی، تابلو و دیگر مسائل شهرداری و حتی اصلاح قانون سازمان نظام پزشکی که به نظر امر لازمی محسوب می‌شود، چرا تاکنون فردی به دنبال آن نبوده است؟

در شورای عالی نظام پزشکی دو نفر از نمایندگان مجلس به عنوان ناظر حضور دارند اما سوال اینجاست که این افراد تا چه اندازه اثرگذار و کمک کننده‌ در سیاست‌های سازمان نظام پزشکی هستند؟

در مدت اخیر نتیجه‌گیری سازمان نظام پزشکی به پیش نرفته و حتی عملکردی به عقب نیز داشته‌ است. پس در حال حاضر که قصد تجدید مدیریت صحنه سازمان نظام پزشکی به بهانه بازنشستگی وجود دارد، امیدواریم حرکتی موثر در راستای اهداف سازمان صورت گیرد و تمامی اهداف سازمان مد نظر قرار گیرد.

همچنین مدیران مدبر آگاه و وقت‌گذار روی کار آیند و امید است که شخصیت‌ها به دور از نگاه‌های جناحی و سیاسی انتخاب شوند و این انتخاب کاملا صنفی و اثرگذار باشد.

گزینه‌های ریاست سازمان نظام پزشکی

شندیده‌ها حاکی از آن است که افراد مطرح احتمالی ریاست سازمان نظام پزشکی در این دوره عبارتند از دکتر ظفر قندی، مصطفی معین و رحمت‌الله حافظی، کامیابی و گلعلی‌زاده و … که البته طبق قانون رای نهایی با مجمع عمومی خواهد بود و امیدواریم گزینه مناسبی برای پیشبرد اهداف سازمان نظام پزشکی انتخاب شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of