۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰

تجمع چند صد نفری پرستاران در مقابل مجلس/ انتقاد از اجبار پرستاران برای پاسخگویی به کمبودها و نواقص مراکز درمانی

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)،‌ از صبح امروز بیش از ۵۰۰ نفر از دانشجویان و گروه‌های دیگر پرستاری در  اعتراض به تصمیم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و عدم جذب پرستاران در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواستار ورود مجلس به موضوع استخدام پرستاران و پاسخگویی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شدند.

گفتنی است سخنگوی کمیسیون بهداشت و عضو هیأت رئیسه مجلس در جمع تجمع‌کنندگان حاضر شدند و به برخی از سوالات آنها پاسخ دادند.

پیش از این تجمع، تشکل‌های دانشجویی پرستاری کشور نیز در بیانیه‌ای درباره بودجه ۹۸ برای جذب پرستاران اعلام کردند: عدم جذب فارغ التحصیلان رشته پرستاری به شدت سلامت جامعه را تضعیف کرده و نیز باعث تخریب جایگاه پرستاری و از بین رفتن آینده شغلی این قشر می‌شود.

پرستاران در این تجمع و بیانیه‌های قبلی اعلام کردند: براساس آمار‌های ارائه شده توسط مسئولین وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و نهادهای پرستاری کشور، سالانه از ۳۸۱ دانشکده پرستاری و مامایی کشور بالغ بر ۳۱ هزار نفر پرستار فارغ التحصیل می‌شوند و از ۳۳۱ هزار نفر نیروی پرستار موجود در سیستم درمانی کشور سالانه حدود ۳۱ درصد و بلکه بیشتر در مرخصی زایمان به سر می‌برند، قریب به ۶ هزار نفر از سیستم‌های مختلف بازنشسته می‌شوند، تقریباً ۳۰۱۱ نفر به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند، تعداد قابل توجهی پیش از موعد بازنشسته می‌شوند و کاهش ۱۰ درصدی پرسنل ناشی از اجرای قانون ارتقای بهره‌وری که همگی بیانگر ریزش سالانه ۳۱ هزار نفری پرستاران از سیستم درمانی است.

پرستاران بیان کردند: رشد روز افزون جمعیت، افزایش میزان سالمندی، ایجاد بیمارستان‌ها و توسعه بخش‌های ویژه مانند ICU ، CCU و سایر تخت‌های بیمارستانی جدید، گسترش بخش‌های اورژانس، تخصصی شدن خدمات سلامت و از جهتی پاسخگویی اجباری پرستاران در برابر تمام کمبودها و نواقص مراکز درمانی و اقدامات جانبی همچون اعتبار بخشی بیمارستان‌ها و حتی برعهده گرفتن تمام مسئولیت‌های بیمارستانی را در طول غیاب سایر اعضای تیم سلامت در ۳۶ ساعت از ۲۰ ساعت، نیاز مبرم سیستم بهداشت و درمان به وجود این عناصر حیات بخش (به تعبیر مقام معظم رهبری) صحه می‌‌گذارند. (فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of