۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲

تجمع آزمایشگاهیان به دلیل عدم پرداخت یک ساله بدهی تامین اجتماعی/ مسئولینی که با جان مردم بازی می‌کنند

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)،  آزمایشگا‌ها نقش بسیار حائز اهمیتی را در تشخیص بیماری‌ها دارند که متاسفانه در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای مواجهند که این موضوع سلامت بیش از ۸۰ میلیون ایرانی را که به نوعی با خدمات آزمایشگا‌ها مرتبط است با چالش روبرو می‌کند.

تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی، باعث شده این مراکز تا مرز ورشکستگی پیش بروند چراکه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی موسساتی هستند که با مولفه‌های دستگاه و تجهیزات، کیت و مواد مصرفی و نیروی انسانی جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی روبرو هستند و تمامی این عوامل نیاز به پرداخت هزینه‌های به‌روز دارد. اما حدود ۹ ماه است که بیمه‌ها مطالبات آزمایشگاهیان را پرداخت نکرده‌اند و این امر سبب شده تا آزمایشگاه‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار ناتوان شوند.

افزایش قیمت ارز و از طرفی عدم پرداخت به‌موقع بدهی سازمان تامین اجتماعی سبب شده تا آزمایشگاه‌ها در معرض تعطیلی و ورشکستگی قرار گیرند چراکه تجهیزات و کیت‌های آزمایشگاهی به علت وارداتی بودن وابستگی فراوانی به قیمت ارز و دلار داشته و از سوی آزمایشگاهیان مواد و تجهیزات خود را با قیمت یک سال پیش به بیماران ارائه داده و در حال حاضر این قیمت‌ها چندین برابر شده است که نمی‌تواند پاسخگوی هزینه‌های آنها باشد.

جان مردم در خطر است

دکتر فرید کرمی، نائب رئیس انجمن اسیب شناسی ایران یکی از حاضران در تجمع اعتراضی آزمایشگاهیان است که معتقد است عدم پرداخت به‌موقع بدهی سازمان تامین اجتماعی سلامت مردم جامعه را به خطر می‌اندازد.

وی ادامه می‌دهد : مطالبات یک ساله آزمایشگاهیان تنها یکی تا دو ماه آن به‌تازگی پرداخت شده است اما آزمایشگاهیان این هزینه‌ها را یک سال گذشته و پیش از تحریم‌ها و با نرخ دلار ۴ هزار و ۲۰۰ ارائه کرده‌اند در صورتی که در حال حاضر دلار حدود ۱۴ هزار تومان است لذا فشارهای زیادی به آزمایشگاهیان وارد شده است و این مسئله سبب شده تا در آینده  برخی از خدمات آزمایشگاهی از شمار بیمه‌ها خارج شوند همچنین بیمه‌ها جهت مدیریت درست باید تعرفه بخش خصوصی را به خود بخش خصوصی واگذار کنند.

در ادامه دکتر اسمائیل شقاقی، دکتری علوم آزمایشگاهی نیز عنوان می‌کند: مسئولین در جامعه ما باید ثابت کنند که شایستگی و لیاقت خدمتگذاری برای مردم را دارند در صورتی که شواهد آنچنان که باید درست تلقی شود وجود ندارد. همچنین برای آزمایشگا‌ه‌های کشور از بودجه اعتبارات درمان سه تا چهار درصد بودجه احتصاص داده شده است در صورتی که در تشخیص بیش از ۸۰ درصد بیماری‌ها نقش دارند لذا ازمایشگا‌ه‌های کشور نقش بدیعی در سیستم سلامت کشور دارند؛ در صورتی که تست‌های تشخیص بیماری‌ها از شمول بیمه‌ها خارج هستند که این امر برخلاف قوانین درست اخلاقی جهت تشخیص و درمان بیماری‌ها است.

تهیه کیت آزمایشگاهی توسط کولبران 

سایرین آزمایشگاهیان که در این اعتراض حضور دارند معتقد بودند که اختلاف تعرفه‌های بخش خصوصی و دولتی منجر به ضعیف شدن بخش خصوصی شده است. همچنین بیش از ۱۳ ماه است که مطالبات  همکاران آزمایشگاهی پرداخت نشده است که این مسئله سلامت مردم را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و با کمبود کیت‌های آزمایشگاهی مواجهیم و به عبارتی حتی یک کیت تروپونین نیز وجود ندارد و در حال حاضر کیت‌ها را اولویت بندی کرده‌اند و با توجه به شرایط بحرانی کشور آزمایشگا‌ه‌ها مجبورند از کولبران کیت بخرند.

قیمت تجهیزات و کیت‌های آزمایشگاهی سه تا چهار برابر شده و با توجه به تغییر قیمت ارز، تعرفه‌ها همگام با نرخ ارز تغییر نکرده و همین باعث شده که آزمایشگاه‌ها به شدت تحت فشار مالی باشند و ما شاهد تعطیل شدن تعداد زیادی از آزمایشگاه‌ها هستیم.

برخی از آزمایشگاهیان  معتقد‌ند اجرای طرح تحول سلامت و در نظر گرفته نشدن اعتبار پایدار برای آن باعث عدم پرداخت توسط بیمه‌ها شده است و فشار بار مالی بر آزمایشگاه‌ها سبب شده تا حرکت برای ارتقای کیفیت و بهبود آزمایشگاه متوقف شود.

در حالی که که مهدی درخشان، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این اعتراضات در سازمان تامین اجتماعی حضور یافت اما نتوانست آنچنان که باید در خصوص اعتراضات آزمایشگاهیان پاسخ قانع کننده‌ای را برای آنها داشته باشد. حال باید دید که سازمان تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و سایر نهادهایی که مسئول پاسخگویی سلامت مرد هستند چه تمهیداتی را در این زمینه در نظر می‌گیرند. آیا همچنان دست روی دست گذاشته و منتظرند تا علاوه بر مشکلات اقتصادی سلامت مردم کشورمان را نیز با خطر مواجهه سازند؟

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of