Wednesday 26 February 2020 | چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
بازدید: 228

تبدیل زمین‌های کشاورزی به مزارع توتون/ ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸

به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر بهزاد ولی‌زاده در همایش سیگار و سیاست‌گذاری سلامت محور که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: سیگار هزینه‌های بسیاری به کشور ما وارد می‌کند و به عبارتی ۸۰ درصد مصرف دخانیات در کشورهای درحاله توسعه است.

وی افزود: مصرف دخانیات منجر به غیبت از کار، ناتوانی، مرگ زودرس و آتش سوزی می‌شود که هزینه‌ای بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان به کشور وارد می‌کند.

ولی‌زاده تصریح کرد: در صورتی که برنامه ریزی درست برای پیشگیری و مهارت اپیدمی دخانیات صورت نگیرد ایران، مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را در دنیا خواهند داشت.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به راهکار سازمان بهداشت جهانی برای کاهش مصرف دخانیات گفت: سازمان بهداشت جهانی با مطالعاتی که انجام داده ۶ راهکار کلیدی را برای کاهش تقاضا و مصرف پیشنهاد داده است که بهترین راهکار افزایش مالیات دخانیات است.

وی با اشاره به اینکه در ایران به ۲۰ درصد قیمت خرده فروشی مالیات تعلق می‌گیرد، گفت: این رقم باید به ۷۰ درصد برسد اما مالیات بر سیگار در ایران بسیار پایین است.

ولی‌زاده بیان کرد: برخی در ایران به بهانه جلوگیری از قاچاق شرکت‌های تولید سیگار ایجاد کردند و با ادعای اینکه صنعتی راه اندازی شده و باید از آن حمایت شود مانع افزایش مالیات و دخانیات می‌شوند.

وی ادامه داد: شرکت‌های تولید سیگار زمین‌های کشاورزی که برای کشت برنج و محصولات استراتژیک بود را به مزارع کشت توتون تبدیل کردند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: ۶۰ درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال در زمان خرید سیگار از آنها سوال نمی‌شود که چند سال دارند در حالی که ما در کشور ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال را داریم.

وی یادآور شد: کشورهای پیشرفته تولید دخانیات را کاهش داده‌اند و به دنبال آن هستند که تولید و سود خود را در کشورهایی مانند ایران جبران کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of