شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۰
بازدید: 140

تاکید بر عبرت گرفتن از بحران‌های شهری ۴ کلانشهر کشور/ تشدید مشکلات زیستی تهران با ساخت بناهای بلند در کریدورهای اصلی

وزیر راه و شهرسازی با طرح این سوال که آیا در تهران با توجه به مشکلاتی که در زمینه آب و هوا و ترافیک دارد، می‌توان ۱۵ میلیون نفر را بارگذاری کرد؟ گفت: متاسفانه در کوهپایه‌های تهران مجوزهای ساختمان‌های بلندی داده شده که در کریدورهای اصلی هوای تهران ساخته شدند و با این کار عملا گردش هوا در شهر تهران به دلیل موانع فروان با مشکلات عمده‌ای مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی امروز ۲۸ دی ماه در جمع خبرنگاران و پس از سخنرانی در افتتاحیه سومین کنفرانس بناهای بلند در بیان سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های شهرسازی با توجه به اینکه در تهران ظرفیت بارگذاری بیش از اندازه است گفت: باید بپذیریم که نهایتا هر جغرافیایی یک ظرفیت طبیعی دارد و ما باید اندیشه کنیم که آیا می‌توانیم تهرانی داشته باشیم که با محدودیت‌هایی که در ظرفیت‌های آب و هوا و ترافیک دارد ۱۵ میلیون نفر در آن بارگذاری شود؟

وزیر راه وشهرسازی  با انتقاد از نحوه بارگذاری در کلانشهر تهران افزود: نحوه بارگذاری در تهران عوارض بسیار زیادی دارد. هم‌اکنون زمستان است و ما با روزهای ناسالم محیط‌ زیستی روبرو هستیم که بخش عمده‌ای از ناسالم بودن محیط‌ زیست ناشی از شهرسازی در کلانشهر تهران است.

آخوندی ادامه داد: متاسفانه در کوهپایه‌های تهران مجوزهای ساختمان‌های بلندی داده شده که در کریدورهای اصلی هوای تهران ساخته شدند و با این کار عملا گردش هوا در شهر تهران به دلیل موانع فروان با مشکلات عمده‌ای مواجه شده است.

وی افزود: ساخت بناهای بلند بی‌ضابطه، حمل ونقل خصوصی، کمبود حمل ونقل عمومی که در آینده باید افزایش یابد، کیفیت نازل سیستم‌های موتوری در تهران و تمایل به افزایش جمعیت‌پذیری در تهران همگی نشانه این مطلب هستند که از وضعیت نابه‌سامان عبرت نگرفتیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: باید یک نقطه بازگشتی را در طراحی شهری ایران مدنظر قرار دهیم و آن نقطه بازگشت این است که بررسی کنیم شهرهای ما در نهایت دارای چه ظرفیت‌های زیستی هستند.

آخوندی با تاکید براینکه ظرفیت‌های زیستی از جمله آب و هوا خارج از قدرت بشر است گفت: اینکه تصور کنیم در هر بیابانی می‌توانیم زندگی ایجاد کنیم و سپس با انتقال آب می‌توانیم آن بیابان را قابل زیست کنیم در عمل نشان داده شده که اینها منجربه بحران‌هایی می‌شود که ما هم‌اکنون در شهرهای مشهد، اصفهان، تهران، اهواز داریم.

وی گفت: تمامی شواهد نشان می‌دهد که روش‌های ناصحیحی در طی سالیان در شهرها اتخاذ شده و برای اصلاح، نیاز به بازگشت داریم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of