Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
بازدید: 585

تاثیر نوسانات ارزی بر برخی داروهای ترک اعتیاد/ افزایش ۳۵ درصدی یکی از داروهای اصلی

محمد هادی پناهی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره پاسخ به این سوال که آیا نوسانات ارزی تاثیری بر روند داروهای ترک اعتیاد داشته است یا خیر؟ اظهار کرد: تا به امروز داروی بوپرنورفین که از داروهای اصلی ترک اعتیاد محسوب می‌شود حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با بیان اینکه طی چند روز اخیر شاهد افزایش قیمت داروی درمان مخدر بوده‌ایم اما با کمبود داروهای ترک اعتیاد مواجه نیستیم، افزود: با توجه به اینکه داروهای مخدر جزو داروهای تحت نظر بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی و قوانین داخلی محسوب می‌شود.ضروری است که مسئولین ذخایر کافی برای بیماران در نظر بگیرند.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد ادامه داد: از طرفی اعتیاد فرایندی است که جنبه‌های اجتماعی و قضایی آن نیز بسیار حائز اهمیت است به طوری که تامین داروی معتادان بسیار مرتبط با امنیت اجتماعی در سطح کشوری است بنابراین مدیریت توزیع این داروها باید با دقت توسط دولت انجام شود. تا قیمت داروها افزایش نامعقولی نداشته و ذخایر کافی برای تامین داروی بیماران وجود داشته باشد چرا که بی توجهی به این مسئله سبب می‌شود که داروی بیماران تامین نشود و با مشکلات امنیتی و اجتماعی جدی علاوه بر مشکلات درمانی مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت ۳۵ درصدی یک قلم از داروی ترک اعتیاد تا حدی نگران کننده است، افزود: باید اقدامات لازم انجام گیرد تا رویکرد سیستم سلامت کشور درمانی باشد نه تجاری بنابراین نهادهای نظارتی باید مراقبت کنند تا با توجه به مشکلات اقتصادی به وجود آمده از این فضا بهره برداری تجاری صورت نگیرد.

پناهی با بیان اینکه افزایش قیمت مواد مخدر می‌تواند مثبت باشد، گفت: افزایش یافتن قیمت داروهای ترک اعتیاد سبب شده تا با توجه به شرایط اقتصادی مردم روند متفاوتی را در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: افزایش قیمت داروهای ترک اعتیاد موجب شده تا معتادان و خانواده‌های آنها قدرت پرداخت هزینه‌های بیشتر برای درمان را نداشته باشند بنابراین از روند درمانی رویگردان شده و دوباره به سوی مواد باز می‌گردند.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی درمانگران اعتیاد خاطر نشان کرد: افزایش قیمت داروهای ترک اعتیاد در کیفیت خدمات نیز تاثیر گذار است به طور مثال باید بودجه بیشتری صرف تامین دارو، مددکاری، روانشناسی … شود.

گفتنی است چند روز پیش پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر  در پاسخ به سوال طبنا در خصوص تاثیر نوسانات نرخ ارز بر داروهای ترک اعتیاد اظهار کرده بود؛ این نوسانات تاثیری در درمان نداشته است چرا که نرخ درمانی برای معتادان مشخص است و توسط شورای عالی رفاه هر دو سال یکبار صورت می‌گیرد. همچنین افزایش قیمت مواد مخدر با توجه به نوسانات ارزی می‌تواند زمینه‌ درمان را به جای مصرف مواد مخدر در معتادان افزایش دهد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of