۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸

تاثیر مهر مادر روی سلامت فرزندان

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، بزرگ شدن در یک خانه پر از مهر و محبت، از اضطراب کاسته و فرد را به داشتن زندگی سالم و بهتری تشویق می‌کند. محققان دانشگاه ایالتی میشیگان بیش از ۲۲هزار نفر را در دو تحقیق جداگانه، مورد بررسی قرار دادند. در تحقیق اول بزرگسالانی را که در نیمه دوم دهه ۴۰ سالگی‌شان قرار داشتند، به مدت ۱۸ سال بررسی کردند و در تحقیق بعدی، افراد ۵۰ سال به بالا را به مدت ۶ سال، تحت نظر گرفتند.

آنها در هر دو تحقیق از بزرگسالان پرسیدند که وقتی کودک بودند، والدین‌شان چقدر به آنها مهر می‌ورزیدند و مشکلات‌شان را درک می‌کردند. سپس وضعیت جسمانی تمام داوطلبان شرکت‌کننده در تحقیقات، از جمله بیماری‌های تیروئید، دیابت و فشار خون بالا،‌ را بررسی کردند. علایم افسردگی مانند، از دست دادن علاقه به زندگی، کمبود انرژی، اشتهای کم، بی‌خوابی، کاهش توجه، اندوه و حتی فکر کردن به مرگ، در داوطلبان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد، افرادی که عشق و علاقه مادران خود را به یاد داشتند، سالم‌تر بودند و خطر ابتلا به افسردگی در آنها بسیار کم بود.

محققان می‌گویند خاطرات، نقش مهمی‌در چگونگی درک ما از دنیا دارند. آنها در مرتب کردن تجربه‌های گذشته‌‌مان و نوع قضاوت و عملکرد آینده‌مان بسیار اثرگذار هستند. در نتیجه، آن خاطرات می‌توانند به روش‌های مختلف راهنمای ما در زندگی باشند.

خاطرات خوب به دلیل اینکه از اضطراب‌مان می‌کاهند، می‌توانند اثر مثبتی روی سلامت و حال عمومی‌مان داشته باشند و به ما کمک کنند انتخاب‌های سالمی‌در زندگی‌مان داشته باشیم.

این محققان از این موضوع شگفت‌زده شده بودند که خاطرات کودکی افرادی که بالای ۵۰ سال داشتند باید در ذهن آنها بسیار کم‌رنگ می‌شد اما خاطرات محبت‌های مادری‌شان هنوز روی سلامت ذهن و جسم آنها اثرگذار بود.

به گزارش طبنا، پیوند قوی بین کودک و والدین (به ویژه مادر)، روی سلامت افراد در بزرگسالی بسیار تاثیرگذار است و این مساله اهمیت نقش والدین را بیش از پیش منعکس می‌کند.

مترجم: نادیا زکالوند

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of