Friday 5 June 2020 | جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
بازدید: 355

تاثیر قاچاق دام بر تشدید تب کریمه کنگو در کشور

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، بشیر خالقی در رابطه با شیوع بیماری تب کریمه کنگو گفت: این بیماری از طریق گوسفندان و دام‌های سبک به انسان منتقل می‌شود، البته دام‌های قاچاق در تشدید بروز این بیماری بسیار تأثیرگذار است. شرایط برای درمان مبتلایان به این بیماری کاملا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراهم است و جای نگرانی وجود ندارد، اما بهترین راه برای مقابله با شیوع آن پیشگیری و رعایت اصول بهداشتی است.

وی ادامه داد: افرادی که در کشتارگا‌ه‌ها کار می‌کنند باید بهداشت فردی و محیطی را کاملا رعایت کنند، در صورتی که در دست یا پا خراشی ایجاد شود، انتقال بیماری تسهیل می‌شود در این صورت باید بیشتر اصول بهداشتی را رعایت کرد، همچنین بهتر است در پخت گوشت‌ دقت بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به فوت ۵ نفر بر اثر این بیماری گفت: اگر پیشگیری‌های لازم صورت نگیرد تلفاتی که این بیماری به انسان‌ها و هموطنان‌مان وارد می‌کند افزایش پیدا خواهد کرد، ممکن است عوارض این بیماری دیرتر و به نوعی دیگر خودش را نشان بدهد، ولی مهم‌ترین علامت آن خونریزی است و ممکن است بعد مبتلا شدن به این بیماری خون‌ریزی‌های گوارشی و ریوی رخ بدهد. در صورت مشاهده و مشکوک شدن باید فوراً بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: عامل انتقال این بیماری از طریق دام است، وقتی راه انتقال بیماری مشخص است کنترل نیز راحت‌تر می‌شود، در بسیاری از بیماری‌ها رعایت بهداشت بهترین راه برای پیشگیری است.

وی خاطر نشان کرد: آموزش در این مسیر بسیار تاثیرگذار است، البته برای رعایت اصول بهداشتی نیز ما نیاز به آموزش داریم که اکثراً توسط خانه‌های بهداشت انجام می‌شود، مسئولان سازمان بهداشت و دامپزشکی موظف هستند در رسانه‌ها و صدا سیما این آموزش‌ها را برای مردم تشریح کنند، اما تنها از طریق صدا سیما نمی‌شود اطلاع رسانی کرد، مخصوصا در مناطق دور افتاده که دسترسی به شبکه‌های تلویزیونی وجود ندارد، که باید از طریق مراکز بهداشتی اقدام شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌گفت: عملکرد رسانه‌ها و صدا و سیما در مسیر آگاه سازی مردم با بیماری تب کریمه کنگو کافی نیست و لازم است بیشتر به آن پرداخته شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of