Friday 3 April 2020 | جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷
بازدید: 321

تاثیر قاعدگی‌ زودرس و چاقی در بروز سرطان پستان

دکتر حسین فودازی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان اینکه از هر ۸ زن در جهان یک نفر مبتلا به سرطان پستان می‌شود، اظهار کرد: در ایران یک نفر به ازای هر ۴ نفر  بوده و در هر سه دقیقه یک نفر به آمار مبتلایان به سرطان پستان افزوده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد، افزود: از حدود ۷۸ درصد از موارد تشخیص داده شده در سرطان‌پستان زنان مبتلا در سن ۵۵ سال بوده‌اند.

عضو هیات مدیره انجمن رادیولوژی و آنکولوژی کشور خاطرنشان کرد: چاقی و اضافه وزن بعد از ۱۸ سالگی، استعمال دخانیات همچون سیگار، قلیان و مصرف الکل احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد همچنین زنان سیگاری ۱۲ درصد بیشتر از سایر زنان احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها وجود دارد و اگر آنها پیش از حاملگی اول سیگاری شده باشند این احتمال به طور چشم‌گیری افزایش می‌‎یابد.

فودازی با بیان اینکه شیفت‌کاری شب یا شب‌کاری احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد، عنوان کرد: قاعدگی‌زودرس قبل از ۱۲ سالگی و یائسگی‌ دیرهنگام قبل از ۵۵ سالگی احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی بیان کرد: زمینه‌ خانوادگی در ابتلا به سرطان‌ پستان در زنانی که یکی از اعضای درجه یک آنها همچون مادر یا خواهر سابقه‌ سرطان داشته باشند ۱.۸ برابر بیشتر از سایر افراد است.

وی ادامه داد: در ازای ۲ نفر با سابقه بیماری در بین اعضای درجه‌یک خانواده احتمال ابتلا به سرطان‌پستان ۳ برابر و در ۳ نفر یا بیشتر از آن ۴ برابر از زنان دیگر احتمال ابتلا به سرطان‌پستان در آنها وجود دارد و در صورتی که این افراد در سن‌نوجوانی مبتلا شده باشند احتمال خطر در آنها بیشتر است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of