Tuesday 25 February 2020 | سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
بازدید: 272

تاثیر سناریوهای سلامت در مقابل حوادث ممکن‌الوقوع

دکتر عباس کوهساری در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: ضرورت دارد ما نگاه تک‌بعدی را نسبت به سلامت دور و نگاه چند بعدی به مبحث سلامت داشته باشیم.

وی افزود: پژوهشی در این راستا با داده‌هایی کاملا معتبر از استانداردهای جهانی انجام شده که به دنبال آینده نظام‌های سلامت است و افق‌های ۲۰ تا ۳۰ سال آینده را بررسی می‌کند.

این دکتری مدیریت سلامت خاطر نشان کرد: این پژوهش از تحلیل‌های کمی و کیفی پنج سناریو به دست آمد و به این نتیجه رسیدیم که در سناریوی اول رشد مستمر بوده است و به عبارتی اگر وضعیت موجود یعنی سیاست‌ها، رویکردها و اقدامات  ادامه پیدا کند و منابع آن بیشتر شود در ۲۰ سال آینده به کجا خواهیم رسید.

کوهساری ادامه داد:  اگر رشد مستمر شرایطی به وجود آورد که فضا، اتمسفر، داده‌ها، گزاره‌ها و بازیگران صحنه نیز تغییر کنند چه اتفاقی ممکن است بروز پیدا کند؟ همانند ابتدای دوران انقلاب که شرایط، فضا و اتمسفر کاملا تغییر کرد و منجر به تاسیس وزارت بهداشت شد.

وی یادآور شد: سناریوی سوم مبنی بر این است که وضعیت موجود شرایط نظام سلامت بدون هیچ ورودی یا خروجی جدیدی ادامه پیدا کند.

این دکتری مدیریت سلامت گفت: سناریوی دیگری وجود دارد به این معنا که اگر برای سیستم سلامت شرایطی به وجود آید که منجر به فروپاشی خود نظام سلامت شود نیز تصویرسازی مناسبی ارائه شده است البته این سناریوهای بد هشداری به مسئولان و دست‌اندکاران است که امکان وقوع را به آن نداده‌اند.

کوهساری خاطر نشان کرد: مجموعا سناریوها می‌توانند مورد استفاده همه علاقه‌مندان نظام سلامت قرار گیرد تا با اسناد بالادستی و سیاست‌های اعلامی رهبری در حوزه سلامت بتواند فضا، دورنما و تصویری از آینده را به مسئولان اجرایی دهد تا در مقابل حوادث ممکن‌الوقوع بتوانند برنامه‌‌ریزی‌های پیش دستانه داشته باشند.

وی اضافه کرد: پیش‌ دستانه به این معنا بوده تا با مشاهده و ترسیم آینده اقداماتی انجام شود تا آن آینده‌ای که خود می‌خواهیم اتفاق افتد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of