Saturday 29 February 2020 | شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
بازدید: 349

تأثیر چاقی و سبک زندگی در بروز سرطان/سندرم پیش از قاعدگی را بشناسید

جراح و متخصص بیماری های پستان با اشاره به اینکه تغییر شیوه زندگی از روش سنتی، پر تحرک و پر جنبش قدیم به زندگی مرفه اما کم تحرک امروزی نقش زیادی در احتمال ابتلا به سرطان‏ ها دارد، گفت: چاقی و افزایش سن از فاکتورهای خطر در بروز سرطان سینه است.

 

دکتر نسرین السادات علوی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با سندرم پیش از قاعدگی اظهارداشت:بسیاری از خانم ها وقتی نزدیک دوران پریود می شوند متوجه تغییرات خلقی در خودشان شده که شامل تحریک پذیری، عصبانیت، افکار منفی و کم تحملی است.

 

وی افزود: درد سینه ها، جوش صورت و نفخ  نیز ممکن است همراه با این تغییرات خلقی دیده شود؛ حتی گاهی بیماران بروز درگیری با اعضای خانواده و حتی فکر خودکشی را هم گزارش می کنند که تمامی این علایم با شروع عادت ماهایانه رفع می شود.

 

این جراح و متخصص بیماری های پستان برای ادامه داد: برای برطرف کردن این علائم زنان می توانند از داروهایی مانند روغن گل مغربی استفاده کرده و از مصرف بی رویه نمک و کافیین بپرهیزید و اگر  این علایم انقدر شدید باشد که نیاز به درمان دارویی داشته باشد، داروهای خوبی برای درمان وجود دارد که با مراجعه به پزشک می توان از انها استفاده کرد.

علوی خاطر نشان کرد: مسئله بسیار مهم این است که اعضای خانواده مخصوصا همسر، از این حالت اطلاع داشته باشند و از رفتار منفی همسر و مادر خانواده در این زمان کوتاه ناراحت نشوند و بدانند که علت این حالت تغییرات هورمونی است و به زودی بر طرف خواهد شد.

 

جراح و متخصص بیماری های پستان در ارتباط با سرطان پستان اظهارداشت: علت بیماری‏ های سرطانی هنوز دقیقا مشخص نیست همچنین اکثر محققان و پزشکان معتقدند که سرطان ‏ها از جمله سرطان سینه یک بیماری چند فاکتوری یا چند علتی است این طور نیست که بتوانیم بگوییم این فرد دقیقا به این علت سرطان سینه گرفته؛ ما عوامل مستعدکننده یعنی عواملی که استعداد فرد را برای ابتلا به سرطان سینه بالا می‏برد می‏شناسیم.

 

علوی اضافه کرد: مثلاً سابقه خانوادگی سرطان سینه، یعنی کسی که یکی از افراد درجه اول او دارای سرطان سینه بوده، یک مقداری احتمال ابتلایش به این بیماری بالا می‏رود، اما این طور نیست که حتما مبتلا شود.

 

وی گفت: یا خانم ‏هایی که پس از سن یائسگی چاق هستند و روغن، چربی و غذاهای سرخ کردنی به مقدار زیاد مصرف می‏ کنند، باید مراقب باشند. ما به خانم‏ها می‏ گوییم که وقتی به سن یائسگی می‏رسند خیلی مراقب تغذیه‏ شان باشند چون با افزایش سن، تحرک‏شان کم می‏شود و احتمال چاقی‏شان بیشتر می‏ شود.

 

جراح و متخصص بیماری های پستان خاطرنشان کرد: یکی از چیزهای ثابت شده در مورد ابتلا به سرطان سینه، همین مسئله عدم تحرک است، به طوری که اگر خانم ‏ها هر روز تنها یک ربع یا بیشتر ورزش کنند، احتمال ابتلای‏شان پایین‏تر می ‏آید. بنابراین می‏ بینید که تغییر شیوه زندگی از روش سنتی و پر تحرک و پر جنبش قدیم به زندگی مرفه اما کم تحرک امروزی نقش زیادی در احتمال ابتلا به سرطان‏ ها دارد.

گفتگو: حسین حجت طباطبایی

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of