شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸
بازدید: 335

بی‌توجهی به ناهنجاری‌های رفتاری کودکان موجب آسیب در جوانی است

دکتر مجید ابهری در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: مراجعه به مشاور روان درمانگر و روانپزشک بهترین قدم در حل مشکلات فرزندان است، بعضی از والدین به غلط تصور بیان می‌کنند که در صورت مراجعه به مشاور ممکن است به فرزند آنها برچسب بیمار بخورد در حالیکه این باور غلط و غیرمنطقی است و می‌تواند آینده فرزندانشان را با ‌چالش جدی روبرو سازد.

وی ادامه داد: یکی از ناهنجاری‌های رفتاری کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان تیک‌های عصبی است که شاید یکی از محرزترین آنها جویدن ناخن باشد. این اقدام یک اختلال و واکنش روانی است که معمولا در کودکان سنین ۵-۴ سالگی آغاز می‌شود. علت ناخن جویدن در این سنین اغلب ناشی از هیجانات و اضطراب‌ها است.

ابهری اضافه کرد: ناخن جویدن همچنین می‌تواند روشی برای ابراز دلگیری‌ها و دلخوری‌ها، دلواپسی‌ها یا جلب توجه باشد. گاهی کودکان این عمل را از والدین یاد می‌گیرند و گاهی هم به علت اضطراب و استرس به ناخن جویدن روی می‌آورند. ناخن جویدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل کاهش اعتماد به نفس شود به این صورت که کودکانی که ناخن می‌جوند اغلب نزد همسالان خود دستانشان را مخفی می‌کنند و این موضوع باعث خجالت آنها می‌شود.

این رفتارشناس تصریح کرد: در هر حال ناخن جویدن یک اختلال محسوب می‌شود و از بین بردن آن در دوران کودکی آسانتر است، زیرا این موضوع ممکن است تا بزرگسالی ادامه داشته باشد و بعد‌ها به صورت یک عادت درآید. بهترین شیوه، پیدا کردن منبع استرس در کودک است که با رفع آن ناخن جویدن به راحتی می‌تواند کنار گذاشته شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of