شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
بازدید: 132

بیماری‌های مغز و اعصاب با پیر شدن جمعیت افزایش می‌یابد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، فرزاد فاتحی روز دوشنبه در نشست خبری در بیمارستان شریعتی، افزود: بالا رفتن سن افراد، تغذیه مناسب و مصرف زیاد غذاهای آماده و در حال صنعتی شدن از عوامل مهم افزایش بیماری‌های مغز و اعصاب مانند میگرن، پارکینسون، سکته مغزی و ام و اس است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ام اس بیشتر در جوانان ایرانی ۲۰ تا ۳۰ سال شیوع بسیاری دارد بطوری که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، ۵۰ نفر دچار این بیماری می‌شوند و سهم زنان در ابتلا به این بیماری بیشتر از مردان است.

فاتحی افزود: میگرن نیز ۱۰ درصد افراد جامعه را درگیر کرده است که البته این بیماری نیز در سنین پایین دیده می‌شود.

معاون آموزشی بیمارستان شریعتی گفت: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود و فشارخون بالا، دیابت، مصرف سیگار، الکل و چربی خون بالا از عوامل خطر ابتلا به سکته مغزی است. فاتحی افزود: سن شیوع این بیماری در ایران یک دهه پایین تر از کشورهای دیگر است و فعالیت بدنی نامناسب به بروز سکته مغزی بیشتر دامن می‌زند.

ویی با اشاره به اینکه سکته مغزی شانس مرگ و میر را نیز افزایش می‌دهد، گفت: افرادی که دچار این بیماری می‌شوند اگر در چهار ساعت و نیم اولیه ابتلا به سکته مغزی سریعا درمان نشوند دچار زخم بستر و عفونت‌های ریوی و ادراری می‌شوند.

این فوق تخصص بیماری‌های مغز و اعصاب گفت: افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، لخته خون در آن‌ها ایجاد شده است که باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد و اگر در چهار ساعت و نیم اولیه مداوا شوند از طریق بازتوانی می‌توانند، بهبود یابند.

فاتحی افزود: بحث بازتوانی بیماران سکته مغزی بسیار مهم است زیرا حمایت‌های اجتماعی در این زمینه کمتر شده است و با شرایط اقتصادی امروز ، وضعیت بدتر می‌شود.

وی تاکید کرد: نوسانات ارزی باعث شده است بیماران مبتلا به مغز و اعصاب از لحاظ دسترسی به دارو دچار مشکل شوند هر چند داروهای ایرانی ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کند، اما سیستم بدنی برخی از این بیماران فقط به داروهای خارجی جواب می‌دهد و باید بیماران در زمینه حق انتخاب داشته باشند.

به گفته فاتحی در بخش تجهیزات پزشکی بیماری‌های مغز و اعصاب مانند تصفیه خون مشکلات بسیاری ایجاد شده بطوری که برخی از بیماران به طور متوسط ماهانه باید هزینه زیادی را برای درمان بپردازند.

وی در ادامه به برگزاری بیشت و ششمین همایش بیماری‌های مغز و اعصاب اشاره کرد و گفت: این همایش ۱۰ تا ۱۳ اردیبهشت در هتل المپیک برگزار می‌شود و ۱۸۰ مقاله به صورت سخنرانی و پوستر توسط پزشکان مغز و اعصاب کشورهای ایران، آمریکا، آلمان ، فرانسه و سوریه ارایه می‌شود.

فاتحی ادامه داد: آلزایمر، بیماری‌های عصبی عضلانی، ام.اس، سکته مغزی، سردرد، تشنج، اختلالات حرکتی مانند پارکینسون از مهمترین محورهای مورد بحث در این همایش است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of