Thursday 28 May 2020 | پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
بازدید: 850

به دنبال اصلاح مهریه هستیم/ نمی‌گذاریم حقوق زنان ضایع شود

زهرا ساعی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب با اشاره به اینکه موضوع مهریه و افزایش زندانیان مهریه در کمیسیون اجتماعی و فراکسیون زنان در حال بررسی است، افزود: امروز تعداد زندانیان مهریه به حدود ۴ هزار و ۲۰۰ نفر رسیده و پرونده‌های قضایی مربوط به بدهکاران مهریه زیاد شده است که این موضوع ویژه‌ای در حوزه آسیب اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر خود زوجین، خانواده‌ها هم درگیر این موضوع مهریه هستند، تصریح کرد: مهریه به هرحال حق و پشتوانه‌ای برای زنان محسوب می‌شود اما باید به سمتی برویم تا مهریه‌های بالا که صدمات زیادی را به هر دو خانواده می‌زنند، اصلاح شوند.

تعیین مهریه براساس دارایی

ساعی معتقد است مهریه بالایی را که آقایان نتوانند پرداخت کنند و روانه زندان شوند سودی برای زنان ندارد و تنها تبعات اجتماعی را افزایش می‌دهد؛ ضمن اینکه  هزینه‌هایی را به دولت تحمیل و پرونده‌های قوه قضائیه را بیشتر می‌کند که این وضعیت چرخه معیوبی را درست کرده است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی‌اضافه کرد: باید به سمت تعیین مهریه معقول و متناسب با دارایی‌های آقایان برویم. علاوه بر این، الان در نوسانات طلا، سکه بسیار گران‌تر شده است و این خود آسیب‌های بیشتری را وارد می‌کند.

قانون و قانونگذار دخالت کند

وی تاکید کرد: در مجلس هم به دنبال راهی هستیم تا این آسیب‌ها را با در نظر گرفتن حقوق خانم‌ها پیگیری کنیم. از طرفی هم باید مهریه‌های سنگین را متعادل کنیم زیرا به نظرم هر دو طرف زوجین در این موارد دچار آسیب می‌شوند.

ساعی با اشاره به اینکه قوانین هم باید در اصلاح امور مربوط به مهریه وارد شوند، اظهار کرد: به عنوان مثال قانونی که می‌گوید بیشتر از ۱۱۰ سکه نمی‌تواند عندالمطالبه باشد، باید در این باره قوانینی این شکلی وارد کنیم که بتوانیم فرهنگ‌سازی کنیم تا کسی در این میان متضرر نشود، ولی باید به روشی عمل کنیم که در این بین حقوق خانم‌ها هم تضییع نشود.

حذف سکه از مهریه

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی‌اضافه کرد: به نظرم بهتر است مهریه را از سکه به دارایی‌های دیگری سوق داد؛ به عنوان مثال اگر آقا اموالی دارد بخشی از این اموال به نام خانم ثبت شود یا توافقاتی صورت گیرد که براساس آن آقا بعدا در شرایط اقتصادی مناسب این مهریه را پرداخت کند و اینها تعهداتی است که قبل از عقد آقا به خانم می‌تواند بدهد.

وی افزود: نباید با نوسان قیمت سکه زندگی مردم دچار آسیب بشود و تعداد زندانی‌های مهریه به‌سرعت افزایش قیمت سکه افزایش یابد، این اتفاق معقولی نیست و نشان می‌دهد سازوکارهای اجتماعی درست عمل نمی‌کنند که چنین آسیبی وارد می‌شود.

ساعی در پاسخ به این سوال که تا الان آیا طرحی درباره اصلاح مهریه تعیین شده است، ادامه داد: هنوز طرحی به نتیجه نرسیده اما حفظ حقوق خانم‌ها در اولویت فراکسیون زنان قرار دارد و در همه بحث‌ها این موضوع مطرح می‌شود، از طرفی به دنبال راهی هستیم تا مهریه به‌عنوان پشتوانه خانم‌ها جایگاهش را از دست ندهد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of