Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
بازدید: 140

بررسی آثار تحریم‌ها در حوزه سلامت

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، احمد میر به مباحث چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران اشاره کرد و گفت: کنگره جامعه جراحان بزرگ‌ترین و با سابقه ترین کنگره علمی‌کشور است که اعضای انجمن‌های مختلف و مرتبط با جراحی با مشارکت علمی‌خود به موضوعات متنوع و جدید طی برگزاری آن خواهند پرداخت.

دبیر اجرایی چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران با اشاره به اینکه جراحان جوان و رزیدنت‌های مشغول تحصیل با مشکلات مختلف حرفه‌ای، معیشتی و اقتصادی روبرو هستند، افزود: مدت دوران تحصیل، کیفیت آموزش بالینی، تعداد بالای رزیدنت‌های جراحی که در سال‌های آینده وارد بازار کار خواهند شد، دوران آموزش فوق تخصصی، همپوشانی‌های حرفه‌ای، تعرفه‌های نابرابر و غیر منطقی جراحی و بالاخره مساله الزام انجام طرح که وقت و سرمایه زیادی را می‌طلبد و باید به شکلی کارآمد برنامه ریزی و بازبینی شود، حائز اهمیت و مطرح شدن است.

وی اظهارکرد: در کمیته برنامه ریزی و هیئت مدیره جامعه جراحان ایران، توجه خاصی به این مشکلات شده و در میزگردی توسط علی جعفریان رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران به بحث و گفتگو گذاشته خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه چالش‌های جراحان جوان و رزیدنت‌های جراحی که آینده جراحی در ایران را رقم خواهند زد از موضوعات اصلی در این کنگره خواهد بود، گفت: دومین محوری که در کنگره امسال مورد توجه قرار گرفته است درباره پیامدهای تحریم‌ها و آثار آن بر سلامت، بهداشت و درمان هموطنان است. تحریم‌ها مشکلاتی غیر قابل انکار ایجاد کرده است. این تحریم‌ها بر کار و زندگی همه ما تأثیر خواهد گذاشت و جامعه پزشکی نیز همانند سایرین از پیامدهای ناگوار آن مصون نخواهد ماند.

دبیر اجرایی کنگره جامعه جراحان ایران، افزود: کمبود دارو و تجهیزات و افزایش هزینه‌ها به دلیل تحریم‌های ناعادلانه آثار خود را بر وضع سلامت جامعه و اقدامات پزشکی نشان خواهد داد. بنابراین طی نشستی به موضوع چالش‌ها و نقش تحریم‌ها در حوزه سلامت توسط علیرضا زالی رئیس اسبق سازمان نظام پزشکی پرداخته خواهد شد.

میر با بیان اینکه سومین محور اصلی برنامه ما درباره سرطان‌های شایع در جامعه است افزود: در میزگردهای متعدد به این مقوله خواهیم پرداخت و امسال در خصوص سرطان پستان، دستگاه گوارش و…، بحث خواهد شد. یافتن اقدامات پیشگیرانه، درمان مقتضی و مؤثر طبق دستورالعمل‌های بین المللی با کمترین عارضه و هزینه از اهداف اصلی این میزگردها خواهد بود.

وی گفت: چهارمین موضوع اصلی تروما و تصادفات است که مانند هر سال در این کنگره نیز مورد توجه قرار گرفته است و در میزگردهای متعدد درباره پیشگیری و درمان آسیب‌های سوانح و تصادفات صحبت خواهد شد.

چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران، از ۱۸ تا ۲۲ خرداد ۹۸ در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of