Tuesday 2 June 2020 | سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
بازدید: 332

برخورد با انتشار تصاویر جراحی در فضای مجازی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، ایرج حریرچی  در نشست خبری به تشریح آخرین اقدامات و برنامه‌ها در حوزه سلامت اظهار کرد: جلسه اخیر شورای عالی سلامت که با حضور رئیس جمهور برگزار شده بود یکی از تصمیمات این جلسه مصوبه تهیه ۶۹ شاخص عدالت در سلامت بود.

وی افزود: بر اساس این مصوبه قرار است با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار ایران ۶۹ شاخص عدالت در سلامت مورد بررسی و طبق قانون در دسترس عموم قرار بگیرد

حریرچی به برخی از شاخص‌های عدالت در سلامت اشاره کرد و گفت: بررسی میزان مرگ نوزادان، میزان مرگ مادران، امید به زندگی، میزان شیوع فشارخون، میزان شیوع دیابت، شاخص سلامت دندان‌های کودکان ۶ و ۱۲ ساله، نرخ باروری و… از جمله این شاخص‌ها است که به زودی آنها را در اختیار عموم قرار خواهیم داد.

حریرچی همچنین از تصویب آئین‌نامه اجرایی راهنمایی تشکیل مجامع سلامت در سطوح ملی، استانی و شهرستانی در جلسه شورای عالی سلامت خبر داد و گفت: قرار است وزارت بهداشت این آئین نامه را تدوین کند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به وضعیت بودجه سلامت اشاره کرد و گفت: برخی سیاسیون ما را تحت فشار قرار می‌دهند که هزینه‌های سلامت بالا است. در حالی که عمده هزینه‌های نظام سلامت در نقش دولتی و برای کارهای تحت پوشش بیمه‌ها صرف می‌شود.

حریرچی با تاکید بر اینکه لازم است اعتبارات خدمات سلامت تامین شود، اظهار کرد: تعدادی از منتقدین و تصمیم گیران می‌خواهند این معادله متناقض را به این شکل حل کنند که هم هزینه‌های سلامت پایین بیاید و درعین حال حداکثر خدمات با کیفیت به مردم ارائه شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد وضعیت تولید تجهیزات پزشکی در کشور افزود: مهمترین اقدام ما در این زمینه کدبندی تجهیزات پزشکی بود که بر همین اساس بیمارستان‌ها این تجهیزات را با کد و شناسه خریداری می کنند.

وی تاکید کرد: البته این ادعا را نداریم که وجود تجهیزات پزشکی غیرقانونی در کشور به صفر رسیده باشد.

حریرچی با اعلام اینکه ما محدودیت‌های بودجه‌ای دولت را درک می‌کنیم، افزود: اگر بودجه سال ۹۳ را به ما بدهند می‌توانیم طرح تحول سلامت را اداره کنیم. حرف ما این است که بودجه سلامت مشخص شود و در عین حال به منابع پایدار متصل شود.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر حقوق ۱۱۰ هزار نفر از پرسنل را از محل درآمدهای اختصاصی پرداخت می‌کنیم، اظهارداشت: تامین نشدن حقوق پرسنل منجر به تاخیر در راه اندازی بیمارستان‌های جدید می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که اخیرا شاهد انتشار تصاویر زنده از جراحی‌ها توسط برخی پزشکان در شبکه‌های اجتماعی هستیم، گفت: بعضی تصاویر منتشر شده غیر واقعی است و در عین حال برخی از این تصاویر نیز بدون اجازه بیمار منتشر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در اکثر خدمات سلامت تبلیغات نداریم، این نوع تبلیغات را غیرقانونی دانست و گفت: ما از سازمان نظام پزشکی درخواست داریم در این زمینه برخورد جدی و لازم را انجام دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به زلزله اخیر در تهران گفت: برای آمادگی بیمارستان‌ها در مواقع بحران نیاز است که تخت‌های جدید اضافه شده و در عین حال تخت‌های فرسوده نیز نوسازی شود. با توجه به اینکه اکثر بیمارستان‌های قدیمی پایتخت در نقاط مرکزی شهر قرار دارند، همین مسئله در زمان وقوع زلزله می‌تواند مشکل ساز شود. همچنین نوسازی تخت‌های بیمارستانی نیازمند عزم جدی است.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of