شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بازدید: 352

برای دور زدن تحریم‌ها اتکا به تولید داخلی باید در اولویت قرار بگیرد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، بشیر خالقی درباره وضعیت تامین داروی خارجی  برای بیماران در حوزه بهداشت و درمان،گفت: متاسفانه تحریم‌های بانکی تاثیر منفی برای تهیه داروهای خارجی مورد نیاز بیماران گذاشته است و از  همین رو نمی‌توان این مساله را منکر شد بنابراین از پزشکان درخواست داریم که زمانی که بیمار می‌تواند با داروی مشابه داخلی درمان شود، داروی وطنی را برای بیمار تجویز کنند تا علاوه بر حمایت از تولید داخلی، تولیدکنندگان نیز از منظر اقتصادی وضعیت مناسبی در عرصه دارو تولید داشته باشند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی‌ تصریح کرد: مشکل مالی برای تامین داروهای خارجی مورد نیاز بیماران نداریم زیرا اعتبارات لازم تخصیص یافته است اما تحریم‌های ارزی و بانکی، مانع رسیدن به موقع دارو به بیماران در شرایط خاص می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط سخت تبادلات بانکی می‌بایست  تمام مسئولان با ابزار‌های از جنس  دیپلماسی و حمایت از تولید داخلی فکر اساسی برای رفع تحریم‌های بانکی کنند زیرا تامین دارو برای بیماران از هرمساله‌ای واجب تر است تا بیماران بتوانند بدون وقفه پروسه بیماری شان را طی کنند.

خالقی افزود: برای توسعه و بهبود صنعت داروسازی کشور، حمایت از  تولید داخلی در سال ۹۸ در راس امور قرار بگیرد تا بتوان مختصصان داخلی در تولید دارو را ترغیب کرد که در این حوزه حضوری پایدار داشته باشند.

وی ادامه داد: برای دور زدن تحریم‌ها اتکا به تولید داخلی باید در اولویت برنامه اقتصاد تولید محور کشور قرار بگیرد بنابراین الزامی‌ است که تولید کنندگان دارو در کشور مورد حمایت قرار بگیرند تا در زمان تحریم‌ها بتوان با استفاده از بنیه تولید دارو در کشور اقلام دارویی موردنیاز بیماران راتامین کرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of