Thursday 14 November 2019 | پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
بازدید: 98

بدون تضمین آزادی بدهکاران مهریه امکانپذیر نیست

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، یحیی‌کمالی‌پور در رابطه با احتمال حذف مجازات حبس برای بدهکاران مهریه گفت: در صورت حذف مجازات زندان برای بدهکاران مهریه باید جانب احتیاط رعایت شود و برای افرادی که تمکن پرداخت مهریه را دارند اما برای فرار از دین و نپرداختن حق و حقوق همسرشان دست به اقداماتی چون معاملات صوری می‌زنند، مجازاتی در نظر گرفته شود.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، مهریه را تنها اهرم زنان برای مصالحه دانست و افزود: نباید یک طرفه به موضوع نگاه کنیم، مهریه تنها اهرمی‌است که زنان در اختیار دارند و باید در حد متعارف وصول شود. نباید بی پروا با این مسائل برخورد کنیم و همه بدهکاران مهریه را به زندان انداخته و یا زندان را که تنها ضمانت اجرایی مهریه است حذف کنیم.قطعاً رئیس دستگاه قضا شیوه‌نامه و دستورالعمل مناسبی را برای رعایت حقوق طرفین تعیین خواهد کرد.

کمالی پور تصریح کرد: اگر تغییرات عمده‌ای در نظام حقوقی مربوط به مهریه اتفاق بیافتد و مجازات زندان  به عنوان ضمانت اجرایی مهریه حذف شود، تعداد قابل توجهی زندانی آزاد خواهند شد، اما از طرفی احتمالا رسوماتی را مثل شیربها یا پشت قباله زدن ملک برای عروس را در ابتدای عروسی افزایش خواهد داد، این موضوع ممکن است باعث کاهش تمایل به ازدواج در سال‌های آینده شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مراجع تقلید در دیدار با حجت الاسلام رئیسی بر موضوع زندانیان مهریه تاکید کردند، خاطر نشان کرد: باید سازوکاری در نظر گرفته شود تا افرادی که معسر هستند و توانایی مالی مناسب برای تامین بدهی ندارند، زندانی نشوند و از طرفی زنان نیز راهکار مناسبی برای دریافت مطالباتشان در اختیار داشته باشند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of