Monday 9 December 2019 | دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
بازدید: 242

بدهی بیمه‌ها تا زمان تغییر فرهنگ مصرف دارو تسویه نمی‌شود

سیامک مره صدق در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: یکی از مشکلات اصلی‌ای که خیلی از بیماران برای تهیه دارو دارند بدهی‌های سنگین بیمه‌ها به بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش دارو است.

وی با اشاره به اینکه بدهی‌های شرکت‌های بیمه در حال افزاش است و تسویه این بدهی‌ها نیازمند منابع مالی عظیم است، اضافه کرد: برای تسویه این بدهی‌ها یا حداقل کاهش آن در بودجه سال ۹۷ منابعی برای این معضل دیده شده است.

مره صدق تاکید کرد: البته این منابع زمانیکه می‌تواند در کمک کننده باشد که فرهنگ و روش مصرف دارویی در بین مردم اصلاح نشود و تغییر نکند، تا زمانیکه سیستم ارجاع سیستمی‌کامل و واقعی نشود و تا زمانیکه فرهنگ اولویت پیشگیری بر درمان در کشور به فرهنگ قالب در کشور تبدیل نشود مشکلات سیستم دارویی در کشور حل نمی‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت‌ و‌ درمان مجلس شورای اسلامی‌اظهارداشت: به نظرم اگر قرار باشد پیشگیری نکنیم، بیماری یابی به موقع انجام ندهیم و فقط به دنبال درمان بیماری‌ها با استفاده از دارو در مراحل پیشرفته باشیم، کل بودجه وزارت بهداشت هم برای تامین داروها کافی نخواهد بود.

وی اضافه کرد: به ویژه اگر قرار باشد از سیستم ارجاع و طرح ژنریک هم استفاده نکنیم ضمن اینکه تبلیغات داروها را به راحتی تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار بدهیم.

مره صدق گفت: در رابطه با داروهای خاص دولت تمام توان خودش را به‌کار برده تا با ارز تک‌نرخی در رابطه با واردات آنها اقدام کند. چنانچه داروی خاصی در بازار کمبود دارد، افرادی که نیاز به این دارو دارند می‌توانند با ارائه مستندات به خود بنده پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of