Saturday 19 October 2019 | شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳
بازدید: 117

بحران در خلیج فارس ثبات جهان را برهم می‌زند

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، موگرینی پیش از آغاز نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت: ما در روزهای گذشته خواستار حداکثر خویشتنداری بودیم و من گمان می‌کنم که اظهارات آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه جهان نمی‌تواند بحران دیگری را به ویژه در چنین منطقه‌ای حیاتی تحمل کند، رویکردی هوشمندانه است و قطعاً در این مورد با وزرای خارجه صحبت خواهیم کرد.

موگرینی در ادامه بار دیگر تاکید کرد که “نهایت خویشتنداری باید رعایت شود”.

برخی از وزیران امور خارجه اروپایی نیز پیش از نشست امروز در پاسخ به خبرنگاران به اظهارنظر درباره تحولات منطقه خلیج فارس پرداختند. “استف بلوک” وزیر خارجه هلند با بیان اینکه “حمایت اروپا از برجام باید مبتنی بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای باشد”، گفت: تنش‌های نظامی‌ موضوع جداگانه‌ای است و علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتری درباره حمله به نفتکش‌ها هستیم.

“تئودور ملسکانو” وزیر خارجه رومانی نیز با رد فضاسازی خبرنگاران برخی رسانه‌های عربی درباره ارتباط ایران با حمله نفتکش‌ها گفت: من در جایگاهی نیستم که درباره مسئولیت حمله به نفتکش‌ها اظهار نظر کنم؛ شورای امنیت مساله را بررسی خواهد کرد و باید روشن شود.

وی با بیان اینکه ایران هرگونه دخالتی در این کار را تکذیب کرده است، همچنین در پاسخ به سوال دیگری گفت که فشاری از جانب آمریکا در این ارتباط وجود ندارد.

جلسه شورای امور خارجی اروپا امروز به ریاست فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با بحث در باره موضوعات جاری در صحنه بین المللی آغاز شد. وزیران خارجه اروپایی سپس راه‌های بهبود سیاست مشترک خارجی و امنیتی اروپا را مورد بحث قرار خواهند داد.

در جلسه امروز همچنین وزیران دفاع اروپایی نیز برای بحث درباره “راهبرد جهانی” اتحادیه اروپا به وزیران خارجه ملحق خواهند شد. انتظار می‌رود شورای امور خارجی اروپا در جلسه امروز جمع بندی‌هایی را در باره چندجانبه گرایی مؤثر و همچنین درباره امنیت و دفاع تصویب کند.

وزیران خارجه اروپایی در جلسه امروز همچنین درباره اوضاع سودان با توجه به تحولات اخیر این کشور بحث خواهند کرد و انتظار می‌رود که شورای امور خارجی بیانیه‌ای در این ارتباط تصویب کند.

وزیران خارجی اروپایی در حاشیه نشست امروز با “ایمن الصفدی” وزیر خارجه اردن دیدار ودرباره تحولات خاورمیانه گفتگو می‌کنند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of