Friday 17 January 2020 | جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱
بازدید: 306

با مصرف کلم بروکلی و نخودفرنگی از چاقی پیشگیری کنید

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)از مهر، چاقی یکی از بزرگ ترین مشکلات سلامت در دنیای کنونی است که به سرعت در حال گسترش است. چاقی با مشکلات متعدد سلامت نظیر دیابت، فشارخون بالا و اختلالات هورمونی مرتبط است.

به گفته محققان دانشگاه ایالتی جورجیا، مصرف فیبر رژیمی‌از چاقی، سندروم متابولیک و تغییرات نامطلوب در روده‌‌ها از طریق تحریک به رشد باکتری‌‌های خوب در روده پیشگیری‌ ‌‌می‌کند.

یافته‌‌های این تحقیق نشان‌‌‌ می‌دهد که غنی سازی رژیم غذایی موش‌‌ها با فیبر قابل تخمیر، از سندرم متابولیک که از طریق رژیم غذایی با چربی بالا ایجاد‌‌‌ می‌شود پیشگیری‌‌‌ می‌کند.

سندروم متابولیک مجموعه‌ای از مشکلات مرتبط با چاقی است که شامل فشارخون بالا، قندخون بالا، چربی اضافی دورکمر و‌ میزان غیرعادی کلسترول یا تری گلیسیرید است؛ در صورت بروز این شرایط، ریسک ابتلا فرد به بیماری قلبی، سکته و دیابت افزایش‌‌‌می‌یابد. و چاقی و سندروم متابولیک با تغییر در‌میکروبیوم‌‌های روده مرتبط هستند.

این مطالعه نشان داد فیبر قابل تخمیر موجب احیاء سلامت روده شده و از موش‌‌ها در مقابل سندروم متابولیک ناشی از رژیم غذایی چرب از طریق بازسازی‌ میزان‌ میکروبیوم‌‌های روده، افزایش تولید سلول‌‌های اپیتلیال روده و بازسازی تجلی پروتئین اینترلوکین-۲۲ (IL-۲۲) که از‌میکوبیوم‌‌های روده در مقابل هجوم سلول‌‌های اپیتلیال پیشگیری‌‌‌ می‌کند، حفاظت‌‌‌ می‌کند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of