Tuesday 19 November 2019 | سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
بازدید: 443

با روش درمانی پیشگیری بیماران هموفیلی از معلولیت رها می‌شوند

احمد قویدل در گفت و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: مصرف دارو در بین بیماران هموفیلی کشور ما به نسبت سایر کشورها، ۲.۴ واحد بین الملل است، واحد بین الملل شامل عدد حداقلی استاندارد جهانی برای دسترسی به دارو بوده که میزان آن یک است. این عدد حاصل مقدار یونیت(واحد اندازه گیری است) فرآورده فاکتور هشت در هر کشور به میزان جمعیت آن است و زمانیکه این عدد تقسیم بر جمعیت شود عدد یک بدست می‌آید که به آن حداقل استاندارد جهانی گفته می‌شود، با چنین دسترسی‌ای جان بیماران به خطر نمیفتد.

وی ادامه داد: برای مثال در افغانستان این درصد هفت دهم بوده و اخیرا به هشت دهم افزایش یافته است. در ایران این میزان ۲.۴ واحد بین الملل و در کشورهای اروپایی و آمریکایی این عدد ۶ الی ۹ است.

قویدل اضافه کرد: دلیل اینکه این کشورها داروی زیادی مصرف می‌کنند این است که اساسا روش درمان آنها متفاوت است و نمی‌گذارند بیمار بعد از خونریزی دارو مصرف کند. چون این داروها در بدن پایدار نمی‌مانند و از بین می‌روند در هفته یک یا ۲ بار به صورت پیشگیری دارو تزریق می‌شود و بیمار در طول مدت هفته بعد، خونریزی نمی‌کند.

مدیرعامل انجمن هموفیلی ایران گفت: اینکه چنین روشی در کشور ی جاری باشد به درآمد ناخالص ملی آن کشور و سهمی‌ که می‌تواند به بیماران هموفیلی اختصاص دهد، برمی‌گردد.

وی ادامه داد: در ایران هم اتفاق خوبی افتاده است، از زمانیکه دکتر‌ هاشمی‌ وزیر بهداشت شده‌اند اجازه دادن بیماران هموفیلی تا ۱۵ سال از روش پیشگیری استفاده کنند چراکه هم وزنشان و هم مقدار دارویی که برای آنها پیشگیری از معلولیت کم است، خوشبختانه با آن موافقت شد و این اقدام سه سال است که انجام می‌شود.

قویدل تصریح کرد: براساس گزارش واحد پرستاری انجمن از درمانگاه، حدود ۱۵۰ کودک در تهران تحت پوشش تغییر روش درمان در بیمارستان امام خمینی، مفید و هم در مرکز درمانی جامعه که متعلق به انجمن است، قرار گرفتند.

مدیرعامل انجمن هموفیلی ایران گفت: ما در مرکز خودمان روش درمانی ۴۸ کودک را سه سال است که تغییر داده‌ایم، مقایسه نتایج سال ۹۵ و ۹۶ به این شکل بوده که این ۴۸ کودک به صورت مجموع ۵۱۰ خونریزی داشته‌اند، در سال ۹۶ میزان خونریزی‌های این کودکان به ۲۵۱ خونریزی داشته‌اند.

وی تاکید کرد: با این روش درمانی خونریزی‌های سالیانه این بیماران به صف کاهش یافته است. یعنی این روش درمانی به قدری مفید بوده است که کیفیت زندگی آنها بهتر شده و آرامش خاصی به والدین این بچه‌ها رسیده است.

قویدل با اشاره به اینکه ۱۳ نفر از این کودکان طی ۲ سال گذشته اصلا خونریزی نکرده‌اند، ادامه داد: هر خونریزی که یک بچه هموفیلی می‌کند با هر اندازه درمان نهایتا صدمات حتی کوچکی به بافت‌های داخل مفاصل وارد می‌شود که طی مدت ۲۰ تا ۲۵ سال این موارد کوچک تبدیل به یک اتفاق بزرگ می‌شود و درست در سن اشتغال و ازدواج فرد معلولیت پیدا می‌کند.

مدیرعامل انجمن هموفیلی ایران افزود: با این روشی که برای کودکان اتخاذ شده در واقع تا ۱۵ سالگی با این داروها عملا از معلولیت آنها جلوگیری می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of