Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
بازدید: 364

با تعیین تعرفه ۵ درصدی رواج زیرمیزی دور از ذهن نیست

امیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی‌ در گفت‌وگوی اختصاصی با طبنا(خبرگزاری سلامت) با اشاره به اینکه افزایش تعرفه پزشکان کمتر از میزان تورم سالانه است، اظهار داشت: اینکه تعرفه‌ها پنج درصد تعیین شده یعنی عملا هزینه‌ها کمتر از سال قبل شده است، بدین معنا که تورم در سال گذشته ۱۰ درصد بوده و بیمار نصف این تورم را پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: این اقدام باعث مصرف منابع می‌شود و باید حداقل به اندازه نرخ تورم این افزایش صورت می‌گرفت.

قاضی‌زاده ‌هاشمی‌ در پاسخ به این سوال که آیا مردم نباید نگران افزایش هزینه‌های درمانی باشند، تصریح کرد: به صورت رسمی‌این افزایش تعرفه به نفع مردم است اما ممکن است روش‌های غیررسمی‌ مانند زیرمیزی‌ها رواج پیدا کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی این فشارها به بخش‌های درمانی می‌تواند در کیفیت خدمات درمانی تاثیرگذار باشد، از طرفی توان مالی مردم هم در حدی نیست که بتوانند عددهای بالاتری را برای بهداشت و درمان خودشان پرداخت کنند.

وی درباره اینکه دولت بودجه‌های طرح تحول سلامت را پرداخت نکرده است: براساس قانون دولت باید سهم خودش در بخش سلامت از محل ۱۰‌درصد هدفمندی و یک‌ درصد مالیات بر ارزش افزوده و بدهی‌ اش به صندوق تامین اجتماعی را که مصوب و قانونی است، بپردازد تا از این طریق فشارها کمتر شود.

قاضی‌زاده ‌هاشمی‌ اضافه کرد: متاسفانه دولت این قرارداد را کامل انجام نداد و به همین دلیل هم در حوزه سلامت با مشکل مواجه خواهیم شد، البته در بودجه سال‌ جاری راه کارهایی برای اینکه این منابع تحقق یابد پیشنهاد شده و امیدواریم تا دولت با استفاده از این راهکارها بخش زیادی از این منابع را تامین کند تا فشارها از روی مردم و بخش‌های درمانی کاسته شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of