۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰

با تعریق زیاد چه کنیم؟

دکترامیرهوشنگ احسانی در گفت‌و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره تعریق زیاد با بیان اینکه  تعریق زیاد می‌تواند به صورت موضعی بوده یا کل پوست بدن را درگیر کند، گفت: اگر تعریق مربوط به کل بدن باشد مسائلی مانند پرکاریب تیروئید وبرخی بیماری‌های مغری می‌تواند منشا آن باشد که پرکاری تیروئید شایع‌تر است.

وی ادامه داد:  تعریق موضعی در میان مردم شایع‌تر است، مانند تعریق زیاد در کشاله‌های ران یا  زیر بغل که باعث می‌شود زندگی برای فرد سخت شود، اگر این تعریق در ناحیه زیر بغل باشد لباس‌هاش فرد را خراب می‌کند، همچنین تعریق زیاد در کشاله ران و زیربغل موجب بدبویی بدن می‌شود.

این متخصص پوست با بیان اینک علت دقیق تعریق زیاد یا (هایپرهیدروزیس) دقیقا مشخص نیست، اظهار کرد:علت تعریق زیاد در دست و پا و زیربغل می‌تواند به دلیل افزایش فعالیت اعصاب سمپایتیک این نواحی باشد،‌ همچنین این حالت می‌توانند به دلایل ارثی یا خانوادگی رخ دهد.

وی خاطرنشان کرد: درمان تعریق زیاد می‌تواند دارویی باشد مصرف ترکیبات آلمینیوم کلراید و می‌تواند استفاده از ترکیبات غیردارویی باشد مثل تزریق آمپول بوتاکس یا استفاده از دستگاهی به نام  یونتوفروزیس.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه گاهی برای درمان تعریق زیاد از روش جراحی استفاده می‌شود، عنوان کرد: این جراحی  سمپاتکتومی آندوسکوپیک نام دارد که طی آن به صورت بسته،  اعصاب سمپاتیک تخریب می‌شود.

وی آغشته کردن پوست به حنا برای کاهش تعریق را بی‌تاثیر خواند و افزود: تعریق زیاد در زنان  و مردان  تفاوتی نمی‌کند و ابتلا به این مشکل نیز با سن ارتباطی ندارد.

احسانی درباره اسپری‌های خوش‌بو کننده نیزگفت: این اسپری‌ها حاوی ترکیبات آلمینیوم کلراید هستند که به صورت موقت عرق را کاهش می‌دهند و مصرف آنها عارضه‌ای به دنبال ندارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of