Monday 30 March 2020 | دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
بازدید: 349

با بیرون رفتن از خانه سلامت خود را افزایش دهید

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دانشمندان دانشگاه ایست آنجلیا با بررسی اطلاعات جمع‌آوری شده از ۲۰ کشور، از جمله بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، اروپا و ژاپن که در این کشور جنگل‌درمانی رایج است، به این نتیجه رسیدند که بودن در فضای بیرون از خانه، حال روحی و جسمی افراد را خوب می‌کند.

زمین‌های دارای پوشش طبیعی گیاهی و فضاهای سبز شهری مانند پارک‌ها و گلکاری خیابان‌ها، فضای باز و بیرون از خانه تعریف می‌شوند.

محققان در بررسی‌های خود متوجه شدند، آن دسته از افرادی که دسترسی کمی به فضاهای سبز دارند، بیش از دیگران در معرض بیماری قرار می‌گیرند. آنها می‌گویند وقت گذراندن در طبیعت مسلما احساس بهتری به ما می‌دهد اما اثرات خوب طولانی‌مدت آن تاکنون روی حال روحی و جسمی‌مان بررسی نشده بود. بودن در فضاهای باز از ابتلا به بیماری‌های دیابت نوع۲، ناراحتی‌های قلبی-عروقی، مرگ زودرس و حتی تولد پیش از موعد می‌کاهد و البته می‌تواند کیفیت خواب را افزایش دهد. همچنین افرادی که نزدیک فضای سبز زندگی می‌کنند، فشار خون و ضربان قلب مطلوبی داشته و اضطراب کمی تجربه می‌کنند.

همچنین کورتیزول موجود در بزاق افرادی که وقت بیشتری در فضای باز سرسبز می‌گذرانند به طور چشمگیری پایین است. این هورمون یکی از علایم اضطراب است. این کشف بسیار مهم است. زیرا افراد بسیاری در دنیا هستند که بر اثر اضطراب، از کارآیی‌شان کاسته می‌شود. به طور مثال فقط در بریتانیا، حدود ۱۱ میلیون روز کاری به دلایل اضطراب، نگرانی و افسردگی از دست می‌رود.

بنابه گفته این محققان، محیط زیست‌های طبیعی باعث افزایش باکتری‌های مفید بدن افراد شده و سیستم ایمنی بدن آنها را تقویت کرده و از وجود التهاب‌های بیماری‌زا می‌کاهد.

به گزارش طبنا، با این کشف، برنامه‌ریزان شهری باید شرایط مناسبی برای افراد جامعه به منظور تفریح در فضای سبز، فراهم کنند و به حفظ و نگهداری پارک‌ها توجه کافی نشان دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of