Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
بازدید: 246

باید از گسست طبیب و پرستار پرهیز کنیم/ طرح تحول با قدرت ادامه می‌یابد

به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر سعید نمکی در مراسم بزرگداشت روز پرستار در سالن همایش‌های صدا و سیما اظهار کرد: امساد وارد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می‌شویم که دستاوردهای بزرگی را به همراه داشته است. به طور مثال در ۲۳ کشور شرق مدیترانه رتبه اول را کسب کردیم.

وی افزود: امروز با شیوع بیماری‌های غیرواگیر و جمعیت سالمندی که برخی به افسردگی نیز مبتلا بوده و به عبارتی جوانی نکرده مواجهیم.

سرپرست وزارت بهداشت عنوان کرد: در فرهنگ مردان اهل چکاپ نیستند بنابراین با مشکل سلامت مردان نیز مواجه هستیم.

نمکی یادآور شد: بزرگترین رکن نظام سلامت می‌تواند پرستاران باشد اما باید نگاه‌ها به این قشر جامعه نیز تغییر کند بنابراین یکی از اولویت‌های ما تعریف و بازنگری این جایگاه است.

سرپرست بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: من از دکتر لاریجانی خواستم که اقداماتی در راستای تحول در کارشناسی پرستاری انجام دهند چراکه پرستار باید در نظام ارائه خدمت نقش‌آفرینی داشته باشد.

وی ادامه داد: طرح تحول سلامت باید با قدرت ادامه یابد اما باید اولویت‌ها تعریف و جایگاه‌ها بازنگری شود که چه خدمت‌هایی از چه افرادی در این زمینه انتظار داریم.

وی افزود: باید گسست بین طبیب، پرستار و ماما از بین برود چراکه امروز روز تجمیع و وفاق ملی است. اگر جایگاه پرستار را پایین ببریم و جایگاه پزشک را بالا ببریم، سیاست‌های ناپسند محسوب می‌شود.

نمکی گفت: بیش از ۹۸ درصد بودجه کشور از پوتین سرباز، تا غذای زندانی را مدیریت می‌کنیم و زمانی که لایحه بودجه ۹۸ تقریبا بسته شده بود قرار شد ۱۹ هزار پرستار را در سال ۹۸ و ۹۹ استخدام کنیم.

وی اظهار کرد: درصددیم جایگاه‌های ویژه‌ای برای ارائه خدمت برای پرستاران در نظر بگیریم؛ به طور مثال برای بخش خصوصی تمهیداتی در نظر داریم و احیای بخش خصوصی در کنار بخش دولتی را در دستور کار خود داریم بنابراین در رابطه با تعرفه و کارانه پیگیری‌های لازم صورت خواهد گرفت.

 

خبرنگار: عبدالرضا امیراقبال گیلانی

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of