Tuesday 17 September 2019 | سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
بازدید: 146

باکتری‌های مضر در سیگار الکترونیکی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دانشمندان هاروارد پس از بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که سیگار الکترونیکی حاوی باکتری و قارچ‌هایی است که می‌تواند مصرف‌کننده را به بیماری‌های ریوی آسم و التهاب مبتلا کند.

این دانشمندان ۷۵ کارتیج یکبار مصرف سیگارهای الکترونیکی را که متعلق به بهترین برندهای آمریکا بودند، بررسی و دوباره پر از مایع کردند و در بیش از یک چهارم آنها باکتری و قارچ‌های مضر یافتند. همچنین در ۸۱ درصد این سیگارها، نوعی قند به نام «گلوکان» که در بیشتر قارچ‌ها وجود دارد مشاهده کردند.

قرار گرفتن در برابر این باکتری‌ها و سموم، منجر به تولید یکسری مشکلات از جمله آسم، کاهش عملکرد ریه و التهاب می‌شود.

دانشمندان هاروارد در این سیگارها نوعی مولکول لیپوپلی ساکارید که به اندوتوکسین معروف‌اند، یافتند که متعلق به نوعی باکتری گرم-منفی است. بخش بیرونی این باکتری‌ها بسیار محکم و بادوام است که می‌تواند باکتری‌ها را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم کند. اندوتوکسین باکتریایی گرم-منفی و گلوکان‌های استخراج‌ شده از قارچ‌ها، اثرات مضر و طولانی‌مدتی روی سیستم تنفسی افراد می‌گذارند.

وجود این سموم در سیگار الکترونیکی به نگرانی‌های قبلی در مورد مضرات مصرف این سیگار برای ریه، اضافه کرد.

همچنین مقدار اندوتوکسین باکتریایی در محصولات سیگار الکترونیکی که با طعم میوه همراه هستند، بیشتر است و نشان می‌دهد که احتمالا استفاده از مواد خام در این محصولات، وضعیت این سیگارها را بدتر کرده است.

گلوکان هم در تنباکو و آن دسته از محصولاتی که حاوی منتول هستند، بیشتر دیده می‌شود و غلظت آنها در کارتریج سیگار الکترونیکی، سه برابر مایع الکترونیکی مورد استفاده این نوع سیگارهاست.

در ضمن بنابر بررسی‌هایی که اخیرا انجام شده، طعم‌دهنده‌های سیگارهای الکترونیکی به رگ‌های خونی،‌ درست مانند بیماری قلبی، صدمه می‌زنند. مواد مورد استفاده در این طعم‌دهنده‌ها دارچین، توت فرنگی و موز است که می‌تواند سلول‌های سرخرگ‌ها، سیاهرگ‌ها و قلب را ملتهب کند و دقیقا علایم اولیه بیماری‌های قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

در بررسی‌های دیگر هم مشخص شده که سیگار الکترونیکی می‌تواند موجب جهش در DNA فرد شده و او را به سمت سرطان پیش براند و در عین حال باکتری‌های ایجاد کننده ذات‌الریه را فعال کند.

به گزارش طبنا، سیگار الکترونیکی همانند سیگارهای معمولی، برای فرد مصرف‌کننده و افرادی که دود این سیگارها را استشمام می‌کنند، مضر است و آنها را به بیماری‌های مهلکی مبتلا می‌کند.

مترجم: نادیا زکالوند

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of