Saturday 25 January 2020 | شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
بازدید: 162

ایمنوتراپی تنها سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهد

دکتر حسین فودازی در گفت‌گو با خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، افزود: سرطان درمانی چند بخشی است و برای درمان این بیماری باید جراحی، شیمی‌درمانی و آنکولوژی در کنار هم قرار گیرند.

وی به درمان سیستمیک سرطان نیز اشاره کرده و تصریح کرد: درمان سیستمیک درچند بخش تقسیم می‌شود که شامل شیمی‌درمانی یا درمان‌های تراپی و دارو است هر چند که در چند دهه اخیر بحث ایمنو تراپی در درمان سرطان مطرح شده است که با شیمی‌درمانی فرق دارد.

این متخصص انکولوژی تاکید کرد: تفاوت ایمنوتراپی با انکولوژی آن است که روند درمان توسط شیمی‌درمانی به این طریق است که داروهایی شیمی‌درمانی ه کشنده سلول‌های سرطانی هستند و بر روی هسته سیتوپلاسم تاثیر گذاشته و سبب مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود اما در سلول‌های سالم هم تاثیر می‌گذارند و به خاطر همین است که ما در شیمی‌درمانی عارضه‌های مختلفی را ممکن است شاهد باشیم. به طور مثال سلول‌های مو از بین می‌رود یا بر روی گوارش تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: اما ایمنوتراپی یعنی اینکه ما یک سیستم دفاعی در بدن داریم که در واقع سربازهای دفاعی هستند که خداوند در بدن ما قرار داده که هر نوع عفونت و عامل خارجی و عامل ضرر رسانی که در بدن وجود دارد را شناسایی کرده و آن را از بین می‌برند.

فودازی تصریح کرد: اگر بتوان سلول‌های سرطانی را که سلول‌های غیرطبیعی هستند و در بدن ناهنجاری ایجاد می‌کنند را به سیستم ایمنی معرفی و آنها را عامل خطر معرفی کنید و طوری فعال شوند که این سلول‌ها را شناسایی و عامل خطر عنوان کنند سیستم دفاعی می‌تواند به آنها حمله و آن‌ها را از بین ببرد.

فودازی تاکید کرد: در واقع در ایمنو تراپی داروها و ترکیاتی که استفاده می‌شوند، سیستم‌های ایمنی بدن را بیشتر تحریک می‌کنند که بتوانند سلول‌های سرطانی را شناخته و به آنها حمله کنند

این متخصص در ادامه خاطر نشان کرد: داروهای ایمنوتراپی در حال حاضر در ایران دردسترس است اما این داروها گران بوده و باید تاثیر و اثر بخشی آانها را در انواع سرطان بررسی کنیم به همین دلیل می‌توان گفت هنوز در ابتدای راه هستیم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of