Sunday 26 January 2020 | یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۲
بازدید: 645

ایران به جامعه جهانی هپاتیت پیوست

خبرگزاری سلامت:  ایران طی سال های اخیر، فعالیت های گسترده ی درمانی، آموزشی و پژوهشی در راستای کنترل بیماری هپاتیت انجام داده است. این فعالیت ها، که با همکاری نهادهای علمی و تحقیقاتی کشورمان انجام شد، منجر به کاهش چشمگیر بار بیماری های هپاتیت های بی و سی شده است.
در سال ۲۰۱۶ میلادی که برای اولین بار شعار جهانی "بدون هپاتیت" مطرح شد، شبکه هپاتیت ایران توانست همگام با بقیه نقاط جهان، فعالیت های خود را در راستای کنترل این بیماری افزایش دهد. این افزایش فعالیت ها و مطرح شدن در سطوح بین المللی، باعث شد تا ایران بتواند به جمع کشورهای عضو سازمان جهانی هپاتیت (WHA)، بپیوندد.
با اعلام رسمی این سازمان، در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۷ (۲۵ اسفند ۱۳۹۵)، شبکه هپاتیت ایران بعنوان نماینده ی رسمی کشور ایران، در این سازمان انتخاب گردید. بدین ترتیب، فعالیت های شبکه هپاتیت ایران، که با همکاری سایر مراکز علمی و تحقیقاتی کشور انجام شده است، از سوی این سازمان به رسمیت شناخته شد. همچنین "حقِ رأی" در تصمیم گیری های آینده نیز به ایران داده شد، لذا در تمامی جلسات این نهاد، از شبکه هپاتیت ایران نیز جهت حضور در جلسات و شرکت در تصمیم گیری های کلان، دعوت بعمل می‌آید.


دکتر سید مؤید علویان، ضمن عرض تبریک فرا رسیدن فصل بهار، عوامل زیر را در رسیدن به این موفقیت دخیل دانست:
–  برگزاری کنگره هپاتیت در سطح بین المللی

–  برگزاری سمینارها و کنفرانس های استانی

–  مداخلات آموزشی جهت افزایش آگاهی جمعیت عمومی

–  کمپین های اطلاع رسانی هپاتیت و استفاده از کمک دانشجویان و نیروهای جوان جامعه

–  همکاری شرکت های دارویی

–  همکاری آزمایشگاه‌ها

–  مداخله سازمان های مردم نهاد (NGO)


دکتر علویان افزود: پیوستنِ ما به این نهاد، مسئولیت ما را در کنترل بیماری هپاتیت، چندین برابر می کند. لذا لازم است تمامی نهادهای کشور، ما را در راه رسیدن به هدف ریشه کنی هپاتیت های ویروسی تا سال ۱۴۱۰ همراهی کنند.
لازم به ذکر است، سازمان جهانی هپاتیت (World Hepatitis Alliance)، یک سازمان مردم نهاد است، که ارتباطی کاملا رسمی با سازمان بهداشت جهانی (WHO) دارد.
رسالت اصلی این سازمان انجام اقداماتی در سراسر جهان درجهت کنترل بیماری هپاتیت است. اعضای آن را نهادهایی با فعالیت های مشابه در کشورهای مختلف، تشکیل می دهند. اعضاء براساس "حق رأی" به دو گروه دارا و بدون این حق، تقسیم می‌شوند، که به شبکه هپاتیت ایران در همین ابتدای ورود، حق رأی داده شده است. بدینوسیله، در برنامه ریزی های کلان انجام فعالیت های این سازمان در سطح جهان، شبکه هپاتیت ایران حق رأی و اظهار نظر دارد.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of