Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
بازدید: 188

ایران بهشت تولیدکنندگان سیگار در کشور شده است

عبدالرحمان رستمیان در گفتگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، در ارتباط با موضوع افزایش مالیات بر دخانیات، اظهار کرد: این مسئله در کاهش مصرف سیگار و عوارض ناشی از آن بسیار مؤثر است و سازمان جهانی بهداشت نیز در این زمینه به همه کشورها توصیه‌هایی اعلام کرده است. ایران نیز بر همین اساس باید اقداماتی را انجام دهد.

وی افزود: علی‌رغم همه توصیه‌ها متأسفانه کشور ما کمترین مالیات بر خرده‌فروشی سیگار را حتی در میان کشورهای منطقه دارد و باید افزایش ۷۵ درصدی مالیات بر این موضوع را داشته باشیم که البته طبق قانون تعهد لازم ارائه شده ولی اجرای آن با مشکل همراه است.

معاون اجتماعی، فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: روزهایی که قرار بود در مجلس در زمینه بودجه سیگار تصمیم‌گیری شود برخی از بیرون به مجلس می‌آمدند و مشخص نبود چه کسی آنها را دعوت کرده است و در واقع طی صحبت با نمایندگان مانع از در نظر گرفتن افزایش مالیات بر سیگار می‌شدند که البته این افراد بخش اعظم آنها تولیدکنندگان سیگار بودند که منافع آنها با تصویب قوانین به خطر می‌افتاد.

رستمیان با اشاره به اینکه کارخانه‌های تولید سیگار و دلالان بیشترین منفعت را در زمینه عدم افزایش مالیات بر سیگار دارند، گفت: متأسفانه سلطان سیگار در تلاش است که مارلبرو را به ایران بیاورد و تولید آن در کشور انجام شود.

وی بیان کرد: متأسفانه ایران بهشت تولیدکنندگان سیگار در کشور شده چرا که تولید آن در کشور با عوارض اندکی همراه است و این در حالی بوده است که بیماری‌های مختلف خودایمنی و سرطان و همچنین جهش‌های ژنتیکی با استعمال دخانیات در افراد ایجاد می‌شود بنابراین پیشگیری از این مسئله بسیار ضرورت دارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of