۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳

اولین نمایش عمومی بازوی رباتیک با قابلیت انتقال حس لامسه

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، سیستم به نمایش درآمده متشکل از دو بازوی رباتیک است که توسط شرکت بریتانیایی Shadow Robot Company ساخته شده‌اند، قابلیت انجام ۲۴ حرکت را دارند و به ۱۲۹ حسگر مجهز هستند که امکان ردگیری عواملی مانند موقعیت، نیرو و فشار را در اختیار می‌گذارد. این بازوهای رباتیک توانایی بلند کردن اشیایی به وزن ۵ کیلوگرم را دارند.

در این نمایش بازوهای رباتیک به حسگرهای لمسی BioTac مجهز شدند که توسط شرکت SynTouch وابسته به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی توسعه یافته است. هریک از حسگرها با لایه‌ای از پوست مصنوعی انعطاف‌پذیر و نرم پوشیده شده است که در سطح آن شیارهایی شبیه اثر انگشت و حاوی نوعی مایع وجود دارد و امکان حس کردن اجسام را فراهم می‌کند. با حرکت پوست مصنوعی روی سطوح، ارتعاش ایجادشده توسط این شیارها از درون مایع عبور کرده و توسط یک هیدروفون درونی دریافت می‌شود. این پدیده امکان تشخیص ساختار سطح را فراهم می‌کند. این فناوری قابلیت تشخیص دمای اجسام را نیز دارد.

برای کنترل این بازوها از راه دور، از دستکش‌هایی استفاده می‌شود که توسط شرکت HaptX ساخته شده که با استفاده از فناوری ردگیری حرکت، امکان احساس حرکت دست و انگشتان کاربر را دارد و به ۱۳۰ حسگر لمسی مجهز است که با فشار آوردن به بخش‌های مختلف پوست، حس لامسه را در دست کاربر ایجاد می‌کنند.

این سه فناوری توسط یک شرکت حمل و نقل هوایی ژاپنی به نام All Nippon Airways با یکدیگر ترکیب شده‌اند و این سیستم انتقال حس لامسه برای اولین بار در رخداد re: Mars که توسط شرکت آمازون در لاس وگاس آمریکا برگزار شد، به صورت عمومی به نمایش درآمد.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of