Friday 17 January 2020 | جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱
بازدید: 177

اهمیت مراجعات مکرر و مرتب خانم های باردار به متخصصین زنان

خبرگزاری سلامت: زنان باردار به عنوان جزئی از جامعه نیاز به دریافت خدمات بهداشتی در حد مطلوب دارند، چرا که با وارد شدن به این مرحله دوران پر خطری را آغاز می کنند که می تواند پایان ناخوشایندی همراه با عوارض خطر ناک برای خود و جنین  داشته باشد .بنابراین جهت کاهش این عوارض و کمک به زنان باردار برای به سلامت به پایان رساندن این مرحله نیاز به توجه و مراقبت خاصی دارند.

زنان باردار لازم است در شش ماه اول ماهی یکبار،ماه هفتم و هشتم بارداری ماهی ۲بار و ماه نهم هر هفته یک بار به متخصص زنان مراجعه داشته باشند تا وضعیت سلامت مادر و جنین از هر لحاظ مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
دکتر مریم کاشانیان، متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: هنگام حاملگی تا اندازه ای تغییرات عمیق در فیزیولوژی بدن خانم ها رخ می دهد که گاهی اوقات آن را می توان به یک سونامی فیزیولوژیک تشبیه کرد. بنابراین طی حاملگی خانم به طور حتم باید مورد بررسی قرار بگیرد.
به طور کلی قبل از تصمیم به بچه دارشدن تجربه یک مشاوره برای خانم ها لازم است تا به دنبال آن از نظر سلامت عمومی مورد سنجش قرار بگیرند، یعنی یکسری آزمایشات و بررسی ها برای آنها انجام شود. حال بعد از طی این مراحل که برای حامله شدن مشکلی وجود نداشت بعد از حاملگی این بررسی ها همچنان باید ادامه پیدا کند. زیرا هرجا بدن خانم نتوانست خودش را با آن تغییرات فیزیولوژیک عمیقی ایجادشده تطبیق دهد اقدامات لازم برایش انجام شود.

وی چنین عنوان می کند که معاینات زمان بارداری باید به صورت مکرر و مرتب باشد، خانم ها به هیچ عنوان نباید درباره این موضوع مهم و حیاتی اهمال ورزند. در دوران حاملگی مراجعه مرتب بیمار به پزشک امری واجب و ضروری است، زیرا بسیاری از عوارضی که طی حاملگی رخ می دهد علامت خاص ندارند و برای دستیابی به آن تنها بررسی ها و تشخیص پزشک راه چاره است. به عنوان مثال، فشار خون زمان بارداری که یک عارضه بسیار مهم به شمار می رود باید توسط پزشک معالج تحت کنترل قرار بگیرد در غیر این صورت برای مادر و جنین عواقب خطرناکی به همراه دارد.
بر اساس این گزارش و طبق گفته متخصص زنان و زایمان، در بررسی هایی که توسط پزشک انجام می شود مادر و جنین هر دو تحت بررسی قرار می گیرند، از ابتدای حاملگی از روش هایی برای تشخیص سلامت جنین استفاده خواهد شد، در پی استفاد از روش های غربالگری بررسی هایی انجام می گیرد تا مشخص شود کدام خانم ها نیازمند بررسی های بیشتری هستند. بنابراین بر حسب نتیجه غربالگری ها برای اقدامات بعدی تصمیم گیری اتخاذ می شود.
با بررسی هایی که به صورت مرتب و مکرر طی حاملگی برای مادر و جنین انجام می شود، قدر مسلم عاقبت خوبی برای حاملگی پیش رو خواهد بود. در عین حال اگر در بررسی ها وجود مشکلات خاصی مشخص شود با تشخیص زودرس پزشک قبل از وقوع حادثه غیرقابل تصور برای مادر و جنین می تواند عوارض را برطرف کند.
وی در تفسیر بیشتر می گوید: خوشبختانه چیزی حدود ۸۰ تا ۸۵درصد حاملگی ها کم خطر هستند؛ یعنی مادر و فرزند هر دو سیر حاملگی خوبی را طی می کنند و جلو می روند. یکی از مشکلاتی که امکان دارد از همان ابتدای حاملگی برای جنین رخ دهد تا ۱۵درصد سقط است، شاید جنین هایی که نرمال تشیکل نشده اند و از نظر کروموزمی مشکل داشته باشند سقط می شوند. یک‌سری از ناهنجاری های مادرزادی که امکان دارد در جنین ایجاد شود از طریق روش های غربالگری و تشخیصی سلامت جنین می توان آنها را پیدا کرد.
مورد دیگری که در حاملگی مشکل ایجاد می کند تأخیر رشد جنین است، یعنی جنین در رحم مادر به خوبی رشد نکند. متأسفانه بسیاری از مادرن بر این باورند که برای جلوگیری از این مشکل باید خورد و خوراک خودشان را تقویت کنند، اما شاید این امر خیلی با خوراک و تغذیه مادر ارتباطی نداشته باشد و بیشتر به جفت و عروق خونی مربوط است، اما به هرحال خیلی زود قابل تشخیص است.

وی اضافه می کند که زایمان زودرس شایع ترین علت مرگ نوزادان و ایجاد مشکل برای جنین به شمار می رود.زایمان زودرس حاکی از نارس بودن جنین است. یک‌سری از عوامل ایجاد زایمان زودرس شناخته شده و برخی عوامل موثر در آن ناشناخته هستند. در برخی مواقع هم با حاملگی دیررس مواجه هستیم،یعنی حاملگی که از ۴۲ هفته گذشته باشد نکته مهم آن که از ۴۰هفته به بعد جنین در معرض خطر قرار می گیرد. پاره شدن کیسه آب یکی از عوارضی است که موجب عفونت جنین یا زایمان زودرس شود .نکته مهم آن که تمام این مسائل و عوارض با یک کنترل خوب در زمان بارداری قابل درمان و پیشگیری است. تأکید ما بر این است که خانم ها هیچ موقع در زمان بارداری منتظر نشوند با ایجاد مشکلی به پزشک مراجعه کنند زیرا بسیاری از عوارض حاملگی بدون علامت هستند. بنابراین مراجعه مکرر و مرتب به پزشک در اولویت کاری آنها قرار داشته باشد.

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰


 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of