۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴

انواع تشنج را بشناسید

فرزاد اشرافی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: در مغز یک تعادل تخلیه الکتریکی داریم که به صورت تحریک و مهار است اگر به هر دلیلی این تعادل به هم بخورد باعث ایجاد تشنج می‌شود. در حقیقت اگر سلول‌های مهاری نتوانند سلول‌های تحریکی را کنترل کنند باعث ایجاد شارژ شدید در مغز شده و تشنج بروز می‌کند.

وی ادامه داد: تشنج از نظر بالینی به دو نوع بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود و این تفاوت به داشتن و نداشتن هوشیاری حین تشنج است. در تشنج بزرگ بیمار کاهش سطح هوشیاری، حرکات غیرطبیعی در اندام‌ها دارد و همگام با این اتفافات چشم‌ها به بالا رفته دهان کف می‌کند و گاهی با بی اختیاری ادراری همراه است.

اشرافی اضافه کرد: وقتی بیمار اختلال هوشیاری پیدا می‌کند ممکن است به زمین خورده و آسیب ببیند، مدت زمان تشنج معمولی حدود،۱تا ۵ دقیقه است و پس از آن بیمار به یک خوابی ناشی از خستگی مغز در زمان تشنج فرو می‌رود که حدودا ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: اگر تشنج بیشتر از ۵ دقیقه طول بکشد موردی اوژانسی محسوب می‌شود که باید توجه جدی‌ای به این مورد صورت پذیرد. تشنج‌های موضعی و کوچک بسته به اینکه کدام قسمت مغز دچار تحریک الکتریکی غیرطبیعی شود علائم متفاوتی دارد.

وی تصریح کرد: این نوع شنج می‌تواند به صورت حرکتی باشد یعنی تشنج در یک دست یا پا رخ دهد، بیمار ممکن است دچار آسیب‌های چشمی‌ و اختلالات بینایی شود یا زمانیکه تشنج مربوط به بخش بویایی مغز باشد اختلالات بویایی پیدا می‌کند و احساس ناخوشایند بوی نامطلوب را خواهد داشت. اختلال در حس چشایی هم می‌تواند رخ دهد.

اشرافی تاکید کرد: اینها نشانه‌ها و علائم تشنج‌های کوچک است و بسته به جایی که اختلالات رخ می‌دهد علائم مختلفی را نشان بروز می‌دهد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of