شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
بازدید: 552

انجام سالانه ۶۰۰ هزار جراحی چشم به دلیل آب مروارید در کشور

دبیر شبکه تحقیقات چشم کشور با اشاره به انجام سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار جراحی چشم به دلیل آب مروارید، گفت: عمده علت این مشکل افزایش سن به شمار می‌رود.

دکتر سید فرزاد محمدی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با موضوع آب مروارید، ادامه داد: از هر ۱۰۰ هزار نفر ۸ هزار نفر سالانه در کشور مورد جراحی چشم به دلیل آب مروارید قرار می‌گیرند و هر چه این آمار بالاتر باشد در واقع نشان می‌دهد که نظام سلامت و بهداشت ما آمادگی بیشتری در ارائه خدمات به ویژه در حوزه چشم دارند.

وی افزود: سالانه با این احتساب حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در کشور مورد عمل جراحی چشم قرار می‌گیرند که عمده علت این مشکل نیز افزایش سن به شمار می‌رود.

مدیر دفتر سلامت چشم و پیشگیری از نابینایی وزارت بهداشت با اشاره به ایجاد آب مروراید ناشی از افزایش سن گفت: عدسی نیز همانند سایر قسمت‌های بدن،‌ در طول زندگی به رشد خود ادامه می‌دهد و لایه‌هایی به سطح خارجی آن اضافه می‌شود که با گذشت زمان لنز سخت می‌شود و شفافیت خود را از دست می‌دهد.

محمدی خاطرنشان کرد: آب مروارید ناشی از افزایش سن شایع‌ترین نوع آب مروارید است و بین سنین ۶۵ تا ۷۴ سالگی، در ۵۰ درصد افراد و بالای سن ۷۵ سالگی، ۷۰ درصد افراد به آن مبتلا می‌شوند، اما می‌تواند از ۳۵ سالگی به بعد شروع شود.

دبیر شبکه تحقیقات چشم کشور با بیان اینکه جراحی چشم به دلیل آب مروارید شایع‌ترین جراحی جهان محسوب می‌شود، اضافه کرد: آب مروارید ممکن است ناشی از سایر بیماری‌ها همچون دیابت،ضربه و مادرزادی نیز باشد و در صورت ایجاد اختلال حتما باید جراحی شود.

گفتگو: سیدحمیدرضاریاض

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of