Saturday 30 May 2020 | شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۳
بازدید: 137

انتقال ۸۶۰۰۰ نفر زائر حج توسط ایران‌ایر

به گزارش خبرگزاری سلامت حسن قاسمی قائم‌مقام مدیرعامل و مسؤول عملیات حج ۹۸ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما، در نشست خبری درباره این عملیات گفت: پیش‌تر معمول بود که ۵۰ درصد زائران ایرانی توسط هواپیمایی صعودی و ۵۰ درصد توسط شرکت‌های ایرانی به مراسم حج اعزام شوند که سهم ایران ایر  ۲۵ درصد از مسافران بود.

 

وی ادامه داد: ۲۵ درصد دیگر نیز هواپیمایی ماهان جابه‌جا می‌کرد که در چند سال گذشته به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده برای هواپیمایی ماهان این وظیفه برعهده هواپیمایی قشم قرار گرفت.

 

قاسمی با بیان اینکه امسال هواپیمایی صعودی از انتقال حجاج ایرانی امتناع کرده است، گفت:  عربستان صعودی تنها به ایران‌ایر اجازه شرکت در این عملیات را داده است و آن هم در صورتی که ایران ایر از هواپیماهای ملکی استفاده کند که یعنی امکان اجاره هواپیما و یا کمک گرفتن از سایر شرکت‌ها وجود ندارد.

 

وی افزود: به محض اطلاع از این اتفاق با مسؤولان سازمان حج‌وزیارت جلسه‌ای داشتیم تا آنها با عربستان صعودی برای رفع این مشکل مذاکره کنند. سازمان حج‌وزیارت نیز به ما اطلاع داد که مذاکرات در این زمینه شروع شده و کماکان ادامه دارد.

 

مسؤول عملیات حج ایران‌ایر با اشاره به تمایل سایر شرکت‌های هواپیمایی برای مشارکت در عملیات حج گفت: با کمک سازمان هواپیمایی کشوری با سایر ایرلاین‌ها جلسه‌ای برگزار کردیم تا از کمک آنها بهره‌مند شویم.

 

ایرلاین‌های کشور با وجود رقابت  کاری اعلام آمادگی کردند تا به ایران‌ایر برای انجام سایر پروازهای خارجی کمک کنند تا ایران‌ایر بتواند هم به تعهدات خارجه خود عمل کند و هم عملیات حج را انجام دهد.

 

وی ادامه داد در صورتی که این مشکل حل نشود ایران‌ایر تمام هواپیماهای خود را که برای پروازهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند به عملیات حج منتقل کرده و پروازهای خارجی ایران‌ایر توسط سایر شرکت‌های هواپیمایی اما با کال‌ساین ایران‌ایر انجام خواهد شد.

 

قائم‌مقام مدیرعامل هواپیمایی جهوری اسلامی ایران هما، با اعلام اینکه امسال ۸۶۵۵۰ نفر زائر از ۱۷ ایستگاه به مراسم حج اعزام خواهند شد، گفت: با توجه به اینکه امسال صد درصد انتقال حجاج بر عهده ایران‌ایر است کار بسیار سختی پیش‌رو خواهیم داشت که تلاش می کنیم  با تدبیر و موفقیت کامل انجام شود.

 

وی با اعلام اینکه پروازهای رفت و برگشت حج مجموعاَ ۷۲۲ پرواز خواهد بود، ادامه داد: به این منظور در پروازهای رفت ۹ هواپیمای پهن‌پیکر استفاده شده که یک هواپیما نقش پشتیبان را ایفا خواهد کرد همچنین در پروازهای برگشت ۱۰ هواپیما فعال خواهند بود.

 

قاسمی با بیان اینکه تمامی این هواپیماها ایرباس‌های پهن‌پیکر هما خواهند بود گفت: از آنجا که عربستان صعودی مجوز برقراری این پروازها را صادر کرده است هیچ مشکلی برای دریافت سوخت و یا نقل‌وانتقالات مالی وجود ندارد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of