شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
بازدید: 151

انتخابات نظام پزشکی اخیر رقابتی‌تر برگزار شد/ مطرح شدن مالیات پزشکان به عنوان یک چماق و هجمه

دکتر محمد حسین قربانی در گفتگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب اظهار کرد: نظام پزشکی یکی از فضاهای عمومی غیر دولتی است که تشکل بسیار بزرگی را در کشور مدیریت می‌کند .

وی افزود: نظام پزشکی دو وظیفه و رسالت بزرگ دارد که شامل دفاع و صیانت از حق و حقوق گیرندگان خدمت و دوم دفاع از حق و حقوق ارائه‌دهنگان خدمت است که این امر وظایف سازمان نظام پزشکی را به عنوان یک نهاد مردمی غیر دولتی کمی سنگین‌تر می‌کند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات نظام‌ پزشکی ادامه داد: دو مولفه دیگر که انتخابات نظام پزشکی را در این دوره نسبت به سال‌های گذشته متفاوت کرد یکی توجه به سهم وسیع کاری در حوزه سلامت تحت عنوان طرح تحول سلامت است که شروع شده و باید به سرانجام برسد و بازوی اصلی اجرایی در این زمینه وزارت بهداشت و خود سازمان نظام پزشکی است.

قربانی ادامه داد: دوم اینکه نظام پزشکی که چندی پیش با استعفای رئیس کل یعنی دکتر فاضل مواجه شده بود، باید بر اساس قانون، مجمع عمومی‌ای با اکثریت دو سوم برگزار می‌کرد و رئیس کل را انتخاب می‌کرد. ولی با افزایش تعداد اعضا این انتخابات متفاوت رقم خورد.

انتخابات رقابتی‌تر

وی عنوان کرد: بنده خوشحال هستم که بر اساس قانون، مجمع عمومی تشکیل شد و به جای اینکه دو سوم اعضا شرکت کنند خوشبختانه چهار پنجم و به عبارتی بیش از ۹۰ درصد اعضا در این انتخابات شرکت کردند و در واقع ما فضا را باز کردیم برای تمامی اعضایی که می‌خواهند به عنوان رئیس کل کاندید شوند که این تعداد به ۶ نفر رسید.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات نظام‌ پزشکی یادآور شد: هیئت عالی نظارت تبصره‌ای را مبنی بر این تصویب کرد که همه اعضای هیئت مدیره‌های سراسر کشور در صورتی که عضو مجمع عمومی شورای عالی نباشند، می‌توانند کاندید شوند و این فضا سبب شد تا رقابت خوبی ایجاد شود.

قربانی در پاسخ به این سوال که آیا طبق گفته‌ها، قبل از انتخابات دکتر عزیزی تصمیم بر انصراف داشته و شما مانع شده‌اید، گفت: اینکه ما از فردی بخواهیم یا خواهش کنیم که کاندید بماند یا انصراف دهد درست نبوده است. چنین مسئله‌ای اصلا وجود نداشته و شایعه است و بنده شدیدا این امر را تکذیب می‌کنم. چراکه در حوزه نظارت نیست و براساس ماده قانون ۲۰ انتخابات نظام پزشکی مهیا کردن فضا برای انتخابات سالم، نظارت بر انتخابات سالم و تدبیر لازم برای جلوگیری از ضایع شدن حق و حقوق جامعه پزشکی از جمله وظایف این سازمان است.

وی گفت: در این دوره انتخابات نظام پزشکی مشارکت خوبی صورت گرفت و خوشبختانه رقابت بسیار سالم بود و آقای ظفرقندی با رای بسیار بالایی به عنوان رئیس کل انتخاب شد و ما براساس وظیفه به قانون، نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتیم تا حکم رئیس کل را اجرا کند و بتوانیم تا قبل از پایان سال معرفی رئیس کل را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فضای بسیار منفی در جامعه پزشکی مبنی بر مالیات به وجود آمده است، افزود: بحث مالیات پزشکان به عنوان یک چماق و هجمه وسیع در جامعه پزشکی به وجود آمده است که سازمان نظام پزشکی باید بتواند از حق و حقوق جامعه پزشکی در این زمینه دفاع کند.

قربانی یادآور شد: مالیات باید بر چهارچوب قانون برای تمامی صنوف و مشاغل از جمله جامعه پزشکی در نظر گرفته شود که این امر نیازمند همکاری مستمر و صحیح و داشتن یک استراتژی برای سازمان امور مالیاتی با سازمان نظام پزشکی است که می‌تواند این نقاط ضعف را جبران کند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of