Monday 23 September 2019 | دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بازدید: 144

امکان نوبت گیری الکترونیک در همه بخش‌های مراکز درمانی دولتی فراهم شد

به گزارش طبنا(خبرگزای سلامت)، ایرج حریرچی در تشریح رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت با اشاره به اینکه این طرح آغاز گام دوم طرح تحول سلامت محسوب می‌شود، تصریح کرد: پرونده الکترونیک سلامت شامل، مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات مربوط به رخدادهای سلامت مردم از پیش از تولد تا هنگام مرگ است که در بستر الکترونیکی امن ذخیره می‌شود و دسترسی به آن منحصراً در اختیار و مالکیت صاحب پرونده است و اطلاعات به صورت تجمیعی در اختیار سیاستگذاران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: در مراحل بعدی با رضایت فرد، تمام یا قسمتی از اطلاعات این پرونده می‌تواند در اختیار پزشکان و درمانگران با رعایت حقوق محرمانگی قرار داده شود.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص مهم‌ترین کارکردهای این طرح ملی، اظهار کرد: از منظر شخصی تمام وقایع طبیعی و روند بیماری‌های وی ثبت می‌شود و اگر در مراحلی اطلاعات فراموش شود یا شرح عمل نداشته باشد، در این بسته‌ها قابل دسترسی و تعقیب است و حتی به فرد اجازه داده می‌شود که اطلاعات خود را مثل ثبت فشار خون در پرونده‌اش به ثبت برساند.

حریرچی عنوان کرد: سامانه‌های خود مراقبتی طراحی شده است که در خصوص افزایش آگاهی مردم و اصلاح سبک زندگی به صورت اطلاعات عمومی قابلیت دسترسی داشته باشند و بر اساس اطلاعات شخصی که فرد وارد سیستم کرده است، هشدارها و دستورات لازم داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح، نوبت گیری الکترونیک در همه بخش‌های مراکز درمانی دولتی ایجاد شده است، گفت: در همین نرم افزار نسخه الکترونیک پیش بینی شده است که در برخی استان‌ها در مراکز دولتی اجرا کردیم که بر اساس آن افراد با در دست داشتن کد ملی خود می‌توانند به داروخانه مراجعه و داروی خود را دریافت کنند که این امر خطای دید ناشی از ناخوانا بودن برخی نسخ را کاهش می‌دهد.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از کارکردهای این طرح در بروز سیلاب‌های اخیر بسیار مؤثر بود که موجب حیرت سازمان جهانی بهداشت نیز شد که از طریق سامانه سیب به اطلاعات افراد دسترسی داشتیم که با اقدامات به موقع و حرکت جهادی کادر درمانی افرادی که دچار مشکل شده بودند را شناسایی کردیم و اقدامات لازم را انجام دادیم.

حریرچی خاطرنشان کرد: اجرای پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند از بروز برخی تخلفات جلوگیری کند، به طور مثال داروهای گران قیمت قابل ردیابی هستند و در مناطق مرزی می‌توان عرضه دارو را کنترل کرد تا از قاچاق معکوس جلوگیری شود.

وی یکی از کارکردهای مهم این طرح را که مورد تاکید رئیس جمهوری نیز بود، قواعد این سامانه ذکر کرد و گفت: با اجرای این طرح تقاضاهای القایی مثل تجویز بی مورد یا نابجای سی تی اسکن یا سونوگرافی را مطابق استانداردهای بالینی و قواعد پزشکان، شناسایی و اعلام می‌کند.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of