Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
بازدید: 142

امسال خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال به سرانجام نمی‌رسد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی اشرف عبدالله‌ پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که پرسپولیس و استقلال شرایط پذیرش در فرابورس را ندارند و بعید است خصوصی‌سازی این دو باشگاه در سال ۱۳۹۸ به سرانجام برسد.

در همین رابطه علی اکبر طاهری اظهارکرد: برای آغاز فرآیند واگذاری پرسپولیس و استقلال در فرابورس باید الزاماتی رعایت و فعل خواستن صرف شود. یکی از عوامل این است که باید حقوق صاحبان سهام در صورت‌‌های مالی مثبت باشد که این موضوع از گذشته منفی بوده و الان هم منفی است. برای اینکه این اختلاف برطرف شود، ورزشگاه درفشی‌فر را به پرسپولیس و یک ورزشگاه دیگر را به استقلال دادند و همچنین ساختمان‌های اداری دو باشگاه‌ها را -که تحت مالکیت فدراسیون است – جزو امکانات باشگاه‌ها در نظر گرفتند تا این کار انجام شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهم، بحث شفافیت صورت‌های مالی است که الان دارای شفافیت لازم نیست، هرچند ما صورت‌های مالی را از وضعیت «عدم اظهارنظر» به «مشروط مطلوب» تبدیل کردیم، این یعنی در دوره ما حساب‌ها شفاف بوده اما بعد از ما به دلیل اینکه در باشگاه اصول حسابداری را به هم زدند صورت‌های مالی از شفافیت خارج و دوباره به «عدم اظهارنظر» تبدیل شد. باشگاه در زمان ما از لحاظ مالی و شفافیت روی ریل افتاده بود و همه چیز سر جای خود بود، اما بعد از تغییرات دیگر از ریل خارج شده و شفافیت وجود ندارد.

مدیرعامل پیشین پرسپولیس با اشاره به اینکه پرسپولیس و استقلال باید در فرابورس کشف قیمت شوند، یادآور شد:‌ برای اینکه باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال خصوصی‌ شوند باید بستر‌های لازم نه تنها در این دو باشگاه، بلکه در مجموعه ورزش کشور فراهم باشد تا این باشگاه‌ها با خصوصی شدن بتوانند درآمدزایی داشته باشند و امرار معاش کنند، وگرنه الان هم اگر باشگاهی خصوصی در لیگ وجود دارد، از جاهای دیگر به آن پول تزریق می‌شود و نمی‌تواند هزینه‌هایش را خودش تأمین کند.

طاهری با بیان اینکه باشگاه‌های ایرانی بر خلاف فوتبال دنیا از حق پخش تلویزیونی و تبلیغات محیطی درآمدی ندارند،‌ تصریح کرد: اگر قرار باشد شرایط به همین نحو بماند، پرسپولیس و استقلال در صورت واگذاری به بخش خصوصی هم قطع به یقین نمی‌توانند درآمدزایی کنند و باز هم باید از جا‌های دیگر تأمین شوند. اگر قطار فوتبال ایران روی ریل قرار نگیرد دوباره متوقف خواهد شد، بنابراین با این وضعیت خصوصی‌سازی اشتباه خواهد بود.

وی اظهارکرد:‌ خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال در دو حالت می‌تواند رخ دهد، یکی اینکه در همین فرابورس وارد شوند که باید ابتدا الزامات خاصی برای پذیرش داشته باشند و بعد از آن کشف قیمت شوند. دوم واگذاری مستقیم توسط سازمان خصوصی‌سازی است که این مورد نیز فرآیند خاص خودش را دارد. در این حالت ارزش سهام باشگاه‌ها بالاتر از گذشته رفته و برای اینکه شخصی قصد خریداری داشته باشد باید پول بیشتری پرداخت کند و در نتیجه در این حالت به دنبال درآمدزایی بیشتر نیز خواهد بود که با این وضعیت نمی‌توان انتظار داشت که به اندازه هزینه‌ها، درآمدزایی داشته باشند.(تسنیم)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of