Monday 27 January 2020 | دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
بازدید: 163

امحا و بی‌خطرسازی زباله بیمارستانی در بیش از ۸۰ درصد بیمارستان‌ها

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، علیرضا رییسی درباره بحث دفع زباله‌های بیمارستانی و در مواردی مشاهده آنها در محل‌های دفع زباله اظهار کرد: گفت: بر اساس قانون سازمان مدیریت پسماند، ساماندهی پسماندهای عفونی بر عهده خود تولید کننده  قرار دارد و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بخش‌های خصوصی، دولتی، نظامی، تأمین اجتماعی، خیرین غیر دولتی خود موظف هستند پسماندهای را در مبدا (بیمارستان یا مراکز درمانی) بی‌خطر سازی کنند.

وی ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد بیمارستان‌ها بحث امحا و بی خطر سازی را بر اساس تفاهم نامه معاونت بهداشت و معاونت درمان وزارت بهداشت و شهرداری انجام می‌دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: بی‌خطر سازی و دفع زباله‌های بیمارستانی بر اساس استانداردها و ضوابط سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست به عنوان ناظر عالی بر مدیریت پسماند در کشور، انجام می‌شود.

رییسی بیان کرد: مقرر شده است تا پایان سال مابقی بیمارستان‌ها شامل بیمارستان‌های خصوصی و عمومی‌ غیردولتی بحث بی خطر سازی زباله و امحا بهداشتی را به طور کامل اجرایی کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مشاهده زباله بیمارستانی در زباله‌های عادی اظها کرد: در مواردی زباله ناشی از مطب‌های عمومی‌ را در زباله‌های عادی مشاهده می‌کنیم که این بحث جدایی است چرا که این امکان وجود ندارد زباله بیمارستانی بدون امحا و بی خطرسازی از بیمارستان خارج شوند و زباله بیمارستانی بر اساس اعتبار بخشی معاونت بهداشت قبل از بی خطرسازی حق خروج از بیمارستان را ندارند.

رییسی ادامه داد: معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شهرداری و سازمان مدیرت پسماند برای دفع و بی خطرسازی تفاهم نامه امضا کرده اند تا زباله‌ها به طور ایمن از بیمارستان‌ها خارج شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ازفزایش نظارت‌ها بر کلینیک‌ها و مطب‌های پزشکان برای دفع زباله‌های بهداشتی اظهار کرد: ممکن است مطب‌های خصوصی با شهرداری و سازمان مدیریت پسماند قرارداد نداشته باشند اما در دفع زباله بر اساس مقرر  شده است که زباله‌ها را باید بی خطر سازی و ایمن دفع کنند و با متخلفان برهورد خواهد شد  در این راستا تا پایان سال بی خطر سازی و دفع بهداشتی زباله‌های عفونی در مطب‌های و کلینیک‌های درمانی محقق می‌شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of