۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸

اما و اگرهای دریافت مدرک بهیاری

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد شریفی مقدم، افزود: با توجه به افزایش صدور مدارک بهیاری توسط برخی از مؤسسات و مجتمع ها و مراکز آموزشی، برخی از شرکت‌های تعاونی، هنرستان‌ها، نهادهای مختلف و به دنبال آن مراجعه دانش‌آموختگان این مراکز به سازمان نظام پرستاری جهت عضویت در سازمان و نظر به اهمیت موضوع، جلساتی از طرف سازمان نظام پرستاری با مسوولان ذی‌ربط در آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برگزار شد، تا صحت و سقم اعتبار اینگونه مدارک صادر شده مشخص و ابهامات برطرف شود.

وی ادامه داد: طبق ضوابط و مقررات فقط مدارس یا هنرستان‌های کاردانش می‌توانند اقدام به تربیت و آموزش بهیار کنند که مجوز آنها از سوی وزارت بهداشت درخواست و بعد از تامین شرایط تأسیس از وزارت آموزش و پرورش صادر می‌شود.

شریفی مقدم در باره شرایط موسسات ذی‌صلاح برای تربیت بهیاران، اظهار داشت: شرایط تأسیس مشخص است، اعلام نیاز منطقه به وجود بهیار با هماهنگی معاون درمان و تأیید معاون آموزشی وزارت بهداشت، دارا بودن کادر فنی، تخصصی و بیمارستانی مورد نیاز ، در اختیار داشتن فضای آموزشی مناسب و تجهیزات و امکانات لازم و موارد دیگر که همگی در شرایط تأسیس آورده شده است. لازم به توضیح است که تعداد اینگونه مراکز مشخص در مناطق محروم و با مدیریت و نظارت وزارت بهداشت فعالیت می کند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در خصوص شرایط داوطلبان هم گفت: داوطلبان شرکت در این دوره‌ها هم بایستی دارای شرایط خاص باشند، از جمله دارا بودن مدرک قبولی سوم راهنمایی و حداکثر سن ۱۸ سال و لازم به ذکر است که تحصیل در این هنرستان‌ها رایگان بوده و بابت آموزش هزینه‌ای از محصل دریافت نمی‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین تربیت و آموزش بهیاران که در گذشته نه چندان دور بار اصلی مراقبت را بر دوش می کشیدند با توجه به نقش حساس آنان دارای شرایط خاصی بوده و از حساسیت زیادی برخوردار است و نمی شود که امر سلامت مردم را به هرکسی سپرد.

شریفی مقدم با برشمردن شرایط و ضوابط صدور مدارک و موسسات مجاز معتبر بهیاری، گفت: مدارکی دارای اعتبار است که توسط مدارس بهیاری و یا هنرستان‌های کاردانش که با مجوز وزارت آموزش و پرورش و با مدیریت و نظارت وزارت بهداشت ارائه می شود.

شریفی مقدم با عنوان این مطلب که برای ورود به هنرستان‌ها مدرک سوم راهنمایی کفایت می‌کند، گفت: این دوره سه ساله است، بنابراین اگر مدرکی یک ساله صادر شده بازهم تخلف است.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه مراکزی با انگیزه مالی و با تظاهر به اینکه مجوز تربیت بهیار دارند و با اخذ وجوهی غیرمتعارف اقدام به آموزش و صدور مدارک بهیاری نموده‌اند که صراحتاً اعلام می کنیم اینگونه مدارک هیچ گونه ارزشی ندارد و افراد نبایستی فریب تبلیغات گسترده این مراکز را بخورند و قبل از اقدام به ورود به این دوره بایستی مشروعیت این مراکز را از وزارت بهداشت یا آموزش و پرورش و یا سازمان نظام پرستاری استعلام نمایند. متأسفانه بعضی از مراکز درمانی نیز به استناد این مدارک مجعول و خلاف اقدام به بکارگیری برخی از این افراد نموده اند که مورد تأیید این سازمان و سایر مراجع ذی صلاح نیست.(مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of