Friday 28 February 2020 | جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
بازدید: 175

اقتصاد دارو در ایران بیمار است

رییس انجمن علمی داروسازان ایران با اشاره به این‌که اقتصاد دارو در ایران بیمار است، از میزان اندک قاچاق در داروخانه‌های کشور خبر داد.

دکتر محمدرضا شانه ساز در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهار داشت: علیرغم کم لطفی‌ها به داروخانه‌ها و توهین‌هایی که به همکاران ما می‌شود، به علت ساختار بسیار خوب موجود در داروخانه‌ها آمار قاچاق در آنجا بسیار کم است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل حضور داروساز و مسؤل فنی اجازه ورود داروی قاچاق به داروخانه‌ها داده نمی‌شود و وجود داروهای قاچاق در ناصرخسرو کاری به داروخانه‌ها ندارد؛ حال آن که اگر سیستم داروخانه‌ها و خدمات داروسازی صحیح تعریف نمی‌شد بخش عمده‌ای از داروهای ناصرخسرو در لوای فعالیت‌های قانونی داروخانه‌ها ارائه می‌شد.

وی تصریح کرد: اگر داروخانه‌ای بخش عمده‌ای از فعالیت خود را به فروش لوازم آرایشی و بهداشتی اختصاص ندهند و تعداد نسخ آن کمتر از ۱۰۰ عدد باشد از نظر اقتصادی فعالیت الفبای کار داروخانه معنا نمی‌گیرد، چه برسد به بحث‌های مشاوره‌ای و نیاز بیمار در خصوص گرفتن اطلاعات کامل.

وی اذعان داشت: بحث اقتصاد دارو در کشور ما بسیار بیمار است و این امر سال به سال هم جدی‌تر می‌شود، متأسفانه از آنجا که تأمین اعتبار نمی‌تواند واقعی انجام شود با فشار آوردن به قیمت دارو آن را پایین نگه می‌دارند در حالی که این موضوع به شدت خطرناک است.

شانه ساز متذکر شد: این نحوه کار موجب می‌شود که بسیاری از داروهایمان از عرصه تولید خارج شوند و به دلیل زیاندهی از آنجا که صنعت راهی  ندارد زیان را از جیب خود پرداخت کند. به تدریج علاوه بر افت صنعت در مقایسه با رقبای خارجی از نظر تأمین دارو هم این خطر وجود دارد که در آینده‌ای نه چندان دور با خطر کمبودهای دارویی مواجه شویم و این امر برای سلامت مردم خطرناک و عارضه آفرین است.
وی یادآور شد: در دنیا کشورهای کمتری ملاحظه می‌شوند که در امر دارو خودکفا باشند و خودشان نیازهای دارویی‌شان را برطرف نمایند. بنابراین لطف و توجه مسؤلین به داروسازی و داروخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

 

کد خبرنگار: ۴۱۰۱۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of