Thursday 20 February 2020 | پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
بازدید: 493

افزایش ۱.۵ برابری مراجعات برای اهدای خون در ماه رمضان/ تمهیدات انتقال خون در شب‌های قدر

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به افزایش ۱.۵ برابری مراجعات برای اهدای خون در ماه رمضان نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: امسال در مرکز اهدای خون وصال با حدود ۴۰ تا ۴۵ تخت آمادگی  دریافت خون از اهدا کنندگان عزیز را در شب های قدر داریم.

دکتر سید مرتضی طباطبایی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با موضوع اهدای خون در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: تاکنون در این ایام روزانه حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر مراجعه کنند به مراکز انتقال خون داشته ایم.

وی افزود: تمامی مراکز اهدای خون صبح ها باز بوده و تا اخر ماه مبارک رمضان باز خواهند بود و شب ها مرکز وصال برای اهدای خون مراجعه کنندگان تا ساعت  ۲۳:۳۰ آماده پاسخگویی به مردم است و در این زمینه استقبال مردم نسبت به سال گذشته حدود ۱.۵ برابر بیشتر بوده است.

مدیرکل انتقال خون استان تهران ادامه داد: با توجه به اینکه امسال ما فراخوان بسیار زیادی از اهدا کنندگان مستمر داشتیم آمار اهدا کننده مراجعه کننده مستمر ماهم نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

طباطبایی تصریح کرد: در مرکز وصال انتقال خون طرح عدم خون گیری از اهدا کنندگان بار اول را داریم به این معنا که اهدا کنندگانی که برای بار اول مراجعه می کنند از آنها نمونه گیری خون برای آزمایش گرفته می شود و ۳ ماه بعد در صورتی که آزمایش آنها منفی باشد مجدد فراخوان می شوند که این امر باعث شده که ما به طول کل تعداد خون حاصل از مراجعه کمتر باشد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران ادامه داد: ولی عملا با توجه به اینکه تعداد مراجعه کنندگان برای اهدای خون بیشتر شده نسبت به سال گذشته خون گیری توسط سازمان انتقال خون افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اهدای پلاکت فرزیس عنوان کرد: در این روش فرد مراجعه کننده فقط پلاکت خود را اهدا می کند و در طول روز ما حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر اهدا کنندگان پلاکت داریم و در ماه مبارک رمضان هم برنامه ها با توجه به اینکه نیاز به پلاکت وجود دارد به طور بسیار جدی در حال پیگیری است و پلاکت فرزیس انتقال خون استان تهران آمادگی لازم را جهت دریافت پلاک اهدا کنندگان دارد تا نسبت به آن اقدام کنند.

طباطبایی در پاسخ به این سوال که برنامه های سازمان انتقال خون تهران برای شب های قدر چیست؟ گفت: برنامه امسال ما متمرکزتر از سال های گذشته است به علت اینکه بتوانیم خدمات ویژه تری را به اهدا کنندگان خون بدهیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران ادامه داد: ما در سال های گذشته بین ۳ تا ۴ تیم سیاری داشتیم که در جاهای مختلف مستقر می شد اما امسال تمام تمرکز ما بر مرکز اهدای خون وصال بوده تا اینکه بتوانیم خدمت رسانی بهتر و مناسب تری را برای مردم اهدا کننده در مرکز وصال داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال در مرکز اهدای خون وصال با حدود ۴۰ تا ۴۵ تخت آمادگی  دریافت خون از اهدا کنندگان عزیز را در شب های قدر داریم.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of