Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
بازدید: 371

اعتیاد به شیرینی از رایج‌ترین انواع اعتیادها است

دکتر فاطمه میرزائی در گفت و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: مصرف بیش از حد مواد شیرین کم کم باعث می‌شود تا فرد نتواند بدون آنها برای مدت طولانی زندگی کند. میلیون‌ها نفر به مصرف شیرینی‌ها اعتیاد دارند و متاسفانه بدتر از آن اینکه خود آنها نیز از ابتلا به آن آگاهی ندارند.

وی ادامه داد: پس از خوردن یک ماده شیرین، مغز مواد شیمیایی طبیعی آزاد می‌کند که احساس لذت را در بدن به وجود می‌آورد و بدن مقدار بیشتری از آن را طلب می‌کند.

میرزایی توضیح داد: پژوهشگران بر این باورند که هنگام مصرف شیرینی قسمتی از مغز که فعال می‌شود و طلب شیرینی مجدد می‌کند، همان قسمتی است که با مصرف مواد مخدر فعال می‌شود و مواد مخدر بیشتری طلب می‌کند. اعتیاد به قند می‌تواند طول عمر افراد را ۱۱ تا ۲۰ سال کاهش دهد و این یک واقعیت است.

این یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به عوارض و پیامدهای مصرف زیاد قند اظهارکرد: دیابت، بیماری قلبی، چاقی، اختلال در مغز، ضعف سیستم ایمنی، افزایش قند خون، پوسیدگی دندان و سوء تغذیه از مهمترین پیامدهای مصرف شیرینی است.

وی اضافه کرد: خوردن شیرینی عوارض بسیاری دارد و در برخی موارد افراد نمی‌توانند آن را تشخیص دهند، برای مثال اگر افراد معتاد به شیرینی یک روز آن را نخورند، کم تحرک خواهند بود و انرژی لازم را نخواهند داشت و گاه حتی دچار تکرر ادرار و تشنگی زیاد می‌شوند و حتی در زمان سیری نیز احساس گرسنگی زیاد می‌کنند.

میرزایی در پاسخ به این پرسش که چطور باید این مشکل را درمان کرد، گفت: خوشبختانه با راهکارهای ساده می‌توان بر خوردن شیرینی غلبه کرد، اگرچه این راهکارها در عین سادگی برای افراد وابسته می‌تواند بسیار سخت باشد. اولین قدم برای غلبه بر میل و هوس خوردن شیرینی‌ها، دور کردن تمامی‌تنقلات و شیرینی‌ها از خانه است. هیچ نوع شیرینی نخرید و حتی هنگام خرید کردن نیز، از غرفه‌های فروش شیرینی‌ها دیدن نکنید و غذاهای طبیعی بخورید.

این یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی افزود: بعد از خلاص شدن از شر تمامی‌تنقلات شیرین و ناسالم حال نوبت آن است که رژیم غذایی خود را تغییر دهید و سبزیجات، میوه‌ها، محصولات لبنی، گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، آجیل، غلات و دیگر مواد غذایی طبیعی را جایگزین آنها کنید. پس از چند روز قطع مصرف شیرینی‌ها و جایگزینی میوه‌ها و سبزیجات، حتی به تدریج میوه‌ها به نظرتان شیرین‌تر می‌رسند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of